Подновяването на иранската ядрена сделка: Да си говорим или да не си говорим

Времето за предоговарянето на споразумението от 2015 г. с Техеран изтича

Иранският президент Ебрахим Раиси казва, че готов на преговори, но без западния "натиск"
Иранският президент Ебрахим Раиси казва, че готов на преговори, но без западния "натиск"
Иранският президент Ебрахим Раиси казва, че готов на преговори, но без западния "натиск"    ©  Reuters
Иранският президент Ебрахим Раиси казва, че готов на преговори, но без западния "натиск"    ©  Reuters
Иран направи малка отстъпка, с която върна дипломатическия процес обратно на дневен ред.
Засега обаче разговорите продължават да са на пауза, а оптимизмът от началото на годината е занижен.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Всъщност нещата са пределно ясни и се размармалочват от подобни лъжеанализи, за да се внуши някаква последователност и логичност на хаотичната американска политика и по отношение на СВПД.

    Редно е да се каже, че Тръмп оттегли САЩ от СВПД не заради ефимерни нарушения на договореностите от страна на Иран, а защото след сключването му през 2015 г една-единствена американска компания - Боинг - успя да сключи договор с Техеран за продажба на 100 самолета за средни разстояния (който впоследствие пропадна), на фона на десетките европейски концерни, които договориха инвестиции в Иран за десетки млрд долара: Тотал, БАСФ, Алианц, РД Шел, Пежо-Ситроен, Меркк и пр.

    Според тълкуванието на Тръмп, сключената по настояване на САЩ сделка просто е направила Европа по-богата и нищо не е донесла на Америка. Затова и напусна СВПД. И не само го напусна, а заплаши със санкции всички компании, които имат бизнес в Иран. Европейските се изтеглиха до една. Останаха китайските и руските, които изкупиха дяловете на европейските в най-апетитните области - нефтодобива и инфраструктурното строителство и стъпиха сериозно в Иран.

    Така страните по СВПД се разделиха на две - САЩ и неговите сателити, които гледат и подсмърчат отстрани - от една страна - и Русия и Китай от друга, на които хич не им пука от американските санкции и продължават да работят с Иран.

    Преди няколко месеца Пекин и Техеран сключиха договор за сътрудничество за следващите 25 г, според който Китай ще инвестира няколко стотин млрд долара в Иран, които ще се изплащат с петрол.
    Всъщност Китай купи Иран, както преди това беше направил с Пакистан и както се гласи да постъпи с Афганистан. Идентична е ситуацията в Мианмар, Тайланд, Бангладеж. И в Цяла Централна Африка.

    Онзи ден Иран стана пълноправен член на Шанхайското общество за сътрудничество,в което членуват практически всички азиатски държави, оглавявано от Русия и Китай.
    Така че Иран вече си е осигурил дипломатическа и "друга" закрила от двама постоянни членове на ООН и единственият му проблем е, че въпреки подписания от Обама договор през 2015 г, ирански авоари за над 55 млрд долара продължават да са блокирани в американски банки.

    В този смисъл "другите средства", с които Бай дън опитва да плаши, светът ги видя що зая страшилище са преди две седмици в Афганистан...

    Нередност?
Нов коментар