Защо нестабилността на валутите може да се завърне
През последното десетилетие търговията с валути беше задушена от ниските нива на инфлацията и лихвените проценти, но сега те се покачват
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Преди време валутните пазари бяха средище на оживена спекулативна дейност. Но днес търговците, търсещи доза адреналин, я намират в активи като криптовалутите. С изключение на кратък скок в началото на пандемията и изолираните събития с турската лира валутните пазари са притихнали. Макро хедж фондовете вече не предизвикват страх от спекулативни атаки у централните банки и финансовите министерства. С последния внезапен край на основна валутна обвързаност - тази на швейцарския франк през 2015 г. - централните банки изненадаха инвеститорите, а не обратното.
Ниските инфлация и лихвени проценти през последното десетилетие спомогнаха за минимизиране на колебанията във валутните курсове. Индексът CVIX на Deutsche Bank, показател за валутната волатилност, е бил над текущото си ниво през повече от 90% от последните 20 години. За разлика от тях VIX, който измерва очакваната волатилност за американския индекс на акциите S&P 500 и често се използва като мярка за цялостните пазарни настроения, през октомври досега е на приблизително средната си дългосрочна стойност. Но тъй като потребителските цени и лихвените проценти се покачват, волатилността на валутите може да се завърне на сцената с потенциално нежелани последици за някои инвеститори.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.