Федералният резерв започва да свива стимулите за справяне с пандемията
Лихвените проценти в САЩ остават без промяна


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Федералният резерв на САЩ обяви, че започва намаляване на стимулите за справяне с пандемията от коронавирус. Решението влиза в сила от средата на ноември, като първата стъпка е купуването на държавни облигации да спадне с по 10 млрд. долара на месец, а това на ценните книжа, обезпечени с ипотеки, с по 5 млрд. В момента Фед купува месечно облигации за 120 млрд. долара. Решението е предприето "в светлината на значителния напредък, който икономиката е постигнала, що се отнася до целите на комисията от миналия декември до днес". Става дума за намаляване на безработицата, стабилизиране на пазара на труда и задържане на инфлацията.
В изявлението на централната банка, което е одобрено единодушно, се подчертава, че Федералният резерв не действа по предварително зададен курс, а ще прави корекции, ако е необходимо. В същото време централната банка разкри, че не бърза да увеличи лихвите, съобщава CNBC.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Ако всичко върви по план, балансът на Фед ще спре да нараства през Юни 2022. Обаче няма да започне да се свива, тъй като Фед ще използва главницата от падежа на облигациите за да купи нови такива и по този начин ликвидността в пазарите ще се поддържа.
Чак когато балансът по сметката на Фед започне да се свива, ще започне да се свива и ликвидността, но това е все още някъде далеч в бъдещето.
Големият въпрос за трилион долара е дали финансовите пазари са станали толкова зависими от редовните финансови инжекции на Фед, че ще се задавят ако Фед сега отпусне педала на газта (много преди да е започнал да натиска спирачките).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.