

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
През 2022 г. ще се навършат 40 години от един известен фалит. На 12 август 1982 г. министърът на финансите на Мексико призна, че неговото правителство не може да изплати парите, които американските банки безгрижно са му отпуснали. Страната "ще остане без пари след четири дни", им е казал той според съобщенията. След фалита на Мексико 26 други развиващи се страни (включително 15 в Латинска Америка) в крайна сметка трябваше да разсрочат дълговете си.
Кризата започна по-малко от година след като терминът "нововъзникващи пазари" беше създаден от Антоан ван Агтмаел от Световната банка (той търсеше по-слънчева алтернатива на термина "трети свят"). Четиридесет години по-късно развиващите се пазари отново натрупаха неприятно високи нива на дълг: техните държавни задължения възлизат средно на 63% от техния комбиниран БВП според Международния валутен фонд (МВФ). Това е увеличение с повече от 10 процентни пункта от 2018 г. Може ли годишнината от една дългова криза да бъде белязана от друга?
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.