Климатичните промени изискват глобално сътрудничество
Китай и Западът могат да работят заедно, за да се борят с промяната на климата, твърди Ма Дзюн, директор и основател на Института по обществени и екологични въпроси (IPE) в Пекин


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
През август 2021 г. генералният секретар на ООН определи шестия доклад на Междуправителствения панел за климатичните промени като "тревога с код червено за човечеството". За да избегнат катастрофалните глобални изменения на климата, 120 държави се впуснаха в надпревара за нулеви емисии, включително и Китай, който в момента е най-големият производител на парникови газове в света. Бяха създадени работни версии на националните цели за максимални въглеродни емисии и за въглеродна неутралност, както и насоки, графици и пътни карти за различни региони и индустрии. Силно се надяваме, че по този начин 2022 г. ще стане истинската отправна точка за превръщането на климатичните амбиции в реални действия по целия свят.
Но неочакваният енергиен срив напоследък хвърля сянка върху намаляването на емисиите в близко бъдеще. Цените на природния газ и на въглищата скочиха драматично през последните няколко месеца и това е ясен знак, че търсенето на изкопаеми горива се завръща с ръмжене. Китай - все още фабриката на света - се сблъсква с най-големия недостиг на енергийни мощности от десетилетие, който на много места предизвика режим на тока и в най-лошите случаи дори води до непредвидени прекъсвания на електрозахранването.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.