Бедността и пандемията

Броят на хората в крайна бедност отново намалява след пандемичен пик

Най-малкият от проблемите им    ©  Reuters

В Найроби шофьор на такси, прекарал месеци в криене от хазяина си по време на затварянето заради COVID-19, през 2022 г. ще се върне на пътя и ще започне да изплаща задълженията си. В провинцията на Замбия фермерка ще бъде облекчена от това, че местният колеж отново отваря врати и изкупува реколтата й за гладните си студенти. В Делхи градските мигранти, които избягаха в родните си села при затварянето на града, ще се върнат и ще търсят работа.

Ковид-19 потопи милиони в бедност, докато страните налагаха локдауни, възможностите за работа пресъхваха, а хората, обитаващи тесни, нехигиенични жилища, се бореха да задържат вируса на разстояние. През следващата година с вдигането на ограниченията и рестартирането на икономическата активност мнозина ще изграждат наново живота си. В края на 2020 г. броят на хората, живеещи с по-малко от 1.90 долара на ден, се увеличи до почти 750 млн. души по данни на т.нар. Световен часовник на бедността на World Data Lab - прогнозен инструмент, който включва данни на Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ). Към края на 2022 г. очакванията им са този брой да поеме отново надолу към стойностите си отпреди пандемията - около 685 милиона.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.