Кои икономики се представиха най-добре и кои най-зле по време на пандемията
23 богати страни са сравнени по 5 показателя


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Скоростта на икономическото възстановяване след дълбоката рецесия от 2020 г. изненада много анализатори. Производството в 38-те предимно богати страни от ОИСР, взети заедно, преди няколко месеца вероятно надмина нивото отпреди пандемията. Средният процент на безработица в клуба от 5.7% е близо до следвоенното средно ниво. А съвкупният доход на домакинствата, коригиран спрямо инфлацията, е над нивото отпреди ковид. Цялостната картина беше забележително благоприятна, дори когато се появиха няколко варианта на вируса. Но под повърхността се крият сериозни различия. Пандемията създаде победители и губещи, а разстоянието между тях вероятно ще се запази и през 2022 г.
За да оценят тези разлики, The Economist са събрали данни за 5 икономически и финансови показателя - БВП, доходи на домакинствата, представяне на фондовите пазари, капиталови разходи и държавен дълг за 23 богати страни. Икономиките са класирани според това колко добре са се представили по всеки от показателите, формирайки общ резултат (таблицата показва общото класиране и четири от петте индикатора). Някои страни остават в икономическите низини, докато други се справят по-добре, отколкото преди пандемията в почти всяко отношение. Дания, Норвегия и Швеция са близо до върха, а САЩ също се представят сравнително добре. Много големи европейски страни обаче, като Великобритания, Германия и Италия, се справят по-зле, а най-неблагоприятно е положението в Испания.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.