На прага ли сме на нова война в Украйна
Вашингтон и Кремъл започнаха преговори за избягване на ескалацията, но очакванията за дипломатически пробив днес са малки


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Висши дипломати от Русия и САЩ започнаха днес тежки официални разговори в Женева, чиято цел е да се предотврати ескалацията на напрежението по източната граница на Украйна, където Кремъл е струпал десетки хиляди свои военнослужещи и бойна техника. Западните разузнавания се опасяват, че това може да е прелюдия към пълномащабна военна офанзива в края на януари или началото на февруари - обвинения, които Москва определя като абсурдни. Русия отрича да готви нахлуване и твърди, че действията й са отговор на това, която тя определя като "агресивно поведение от страна на НАТО и Украйна". Още преди началото на днешните преговори висшите руски официални представители предупредиха, че във Вашингтон има "липса на разбиране" точно какви са исканията на Кремъл по отношение на сигурността. Американските дипломати от своя страна изразиха съмнение, че Русия има сериозни намерения да деескалира кризата в Украйна.
Разговорите между руския зам.-министър на външните работи Сергей Рябков и зам. държавния секретар на САЩ Уенди Шърман започнаха днес в американското посолство в швейцарската столица Женева и бележат най-ниската точка в отношенията между двете държави от края на студената война преди повече от 30 години. Няколко часа преди началото на официалната част двама висши дипломати проведоха неформална работна вечеря, след която последваха коментари, целящи да снижат очакванията за постигане на някакво съгласие. Според Сергей Рябков има шанс дискусиите да приключат безрезултатно и за един ден. Той обяви също, че има намерение да води преговорите "динамично, без прекъсвания", за да попречи на Запада "да натиска спирачките на всичко това и да го закопае в безкрайни дискусии". Уенди Шърман от своя страна сподели, че "САЩ ще чуят притесненията на Русия и ще споделят своите".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Това с войната в Украина става като с краставицата на Мирча Кришан,дето имала 99% вода. И сърбинът повтаряше тия пет думи до подлудяване на слушателя!
И да попитам: защо, след като руската "агресия" в Украина е толкова предстояща, Украина не е субект в някакви преговори по темата?
Всъщност преките преговори между Русия и САЩ, които започнаха в Женева, са за поисканите от Русия гаранции за сигурността й: неразширяването на нато в постсъветското пространство и неразполагане на нападателни въоръжения в Изт.Европа
Прекъсна.
...неразполагане на АМЕРИКАНСКИ нападателни въоръжения в Изт.Европа.
В този ред е повече от обяснимо, че срещата е двустранна. И в този ред на мисли е налудно желанието на непоканените на обсъждането Украина, нато и ЕС да седат до масата. А те защо да са там? За масовост?
Съвсем ясно е, че САЩ и Русия ще ообсъждат Украина, нато и ЕС без тяхното участие. И макар САЩ да твърдят, че "провеждат консултации със своите европартньори", истината е, че просто ги уведомяват какво са решили за тях без да ги канят там, където се вземат решенията.
С Украина всичко е ясно - от майдана тя не е субект, а обект на международна политика, и се управлява от подконтролно на САЩ правителство, което - естествено - не е на нивото да участва в преговори за стратегическата стабилност и разпределение сферите на влияние.
Подобна е ситуацията и с ЕС. Не са поканени нито централни структури, нито отделни лидиращи държави, защото по отношение на стратегически въпроси те са задължени да заемат позицията, която им продиктува Вашингтон - каквато и да е тя.
Самомнението на ЕС, че може да не е сянка на САЩ е неселиозно, защото ЕС нито има въоръжени сили, които да гарантират неговата сигурност, нито самостоятелна дипломация, която да изрози субектна позиция.
При Тръмп САЩ изоставиха евфемизмите и заявиха направо как гледат на своите "съюзници" - като 100% държанки. При Байдън пердето се спусна отново, но фактът, че 28 европейски "съюзника" на САЩ седят до радиоапаратите и чакат да научат речултатите от преговорите на батко с Русия, говори много ясно за степента на подчиненост.
ЕС умира от ужас, че САЩ, който в момента води абсолютно загубена студена война на два фронта - срещу Китай и Русия - в един момент може да тръгне да се договаря с Русия, за да се съсредоточи единствено върху своя основен противник - КНР.
И кво ще прави тогава ЕС, захвърлен от янките в руската стратегическа зона?
Защото оцеляването на американската кожа за американците е по-важно от оцеляването на еврокожата, нали?
До коментар [#1] от "D-r D":
Чехословакия беше ли поканена по време на Мюнхенското споразумение?
До коментар [#3] от "Nikolay":
Топло. За да отърват войната, тогава Чембърлейн и Даладие поднесоха Чехословакия на Хитлер на тепсия. Дори забраниха на Едвард Бенеш да се съпротивлява на вермахта.
Година по-късно не си мръднаха пръста за съюзничката си Полша, когато за 2 седмици арийците я сринаха и прегазиха.
По този повод Чърчил казва, че който избира позора пред войната, получава и позора, и войната.
Джордж Сорос - враг номер 1 на Тутраканската селищна система! Само не забравяй че за провала на Янукович не ти е виновен Сорос.
Всяка поредна статия за бъдещата война в Украйна е чегъртане по дъното на отдавна изгребан казан и проява едновременно на журналистическа бездарност и слугинаж.
До коментар [#6] от "weiss":
Видимо не само аз се обърквам към първата или към втората най-древна професия принадлежи текстописецът...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.