Трудният дигитален преход на ЕС
Амбициозните планове на Брюксел ще засегнат малкия бизнес и BigTech, но още са далеч от реализация


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Европейският съюз си е поставил амбициозната цел да се превърне в един от световните лидери в цифровизацията. Брюксел подготви редица правила и стратегии, но по-тежките регулации могат да създадат пречки, както за големите технологични компании (т.нар. BigTech), така и за европейския бизнес. Промените ще засегнат редица сектори и сфери - законът за осигуряване на по-безопасно онлайн пространство (Digital Services Act), за цифровите услуги и регулирането на дигиталните платформи (Digital Markets Act), който наскоро получи "зелена светлина" от Европейския парламент и предстои обсъждане в съвета. Още промени в законодателството за изкуствения интелект (включително за технологиите за биометрично разпознаване), предлагащи стъпки към превръщане на Европа в глобален център за надежден AI), инициативите за киберсигурност (NIS2) и полупроводници, както и повече права на работниците в споделената икономика и регулирането на сектора са също част от цифровия пакет, който трябва да бъде обсъждан през 2022 г.
Амбицията е цифровата стратегия на ЕС да даде резултат до 2030 г. (виж графиката), а Маргрете Вестагер, заместник-председател на ЕК и еврокомисар по конкуренцията, я определя като "втория шанс на Европа да стане световен лидер в областта на технологиите". По този начин ЕС се стреми да намали и зависимостта си от чуждестранни технологични компании, като същевременно подсилва собствения технологичен сектор, с цел да стане по-конкурентен на САЩ и Китай. Макар пакетът да е фокусиран върху технологиите, той ще има значително въздействие върху енергетиката, здравеопазването, финансовите услуги, транспорта и селското стопанство.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Много добра публикация. Дигитализацията и стремежа Европа да има свои Facebook или Google могат да бъдат приветствани. Важно е и подсилване на програмите за изследване на Космоса особено с цел опазване на Земята от природните катаклизми и ограничаване на вредното човешко въздействие ....
Дигиталния преход в БГ докара дотам, че да лепиме еко -стикери зад огледалото! Айде честито!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.