Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

"Газпром" и "Роснефт" си осигуриха нови дългосрочни договори с Китай

Двете компании печелят от сближаването между Путин и Си Цзинпин

Русия вече доставя газ до Китай чрез тръбопровода "Силата на Сибир" от 2019 г. и така също втечнен природен газ
Русия вече доставя газ до Китай чрез тръбопровода "Силата на Сибир" от 2019 г. и така също втечнен природен газ
Русия вече доставя газ до Китай чрез тръбопровода "Силата на Сибир" от 2019 г. и така също втечнен природен газ    ©  Reuters
Русия вече доставя газ до Китай чрез тръбопровода "Силата на Сибир" от 2019 г. и така също втечнен природен газ    ©  Reuters

Енергийният сектор е един от печелившите от демонстрираното сближаване между президентите на Русия и Китай Владимир Путин и Си Цзинпин. Освен че двамата лидери при срещата си в Пекин преди началото на олимпиадата се обединиха срещу САЩ и техните съюзници по ключови въпроси за сигурността, Русия се договори и за 30-годишен договор за доставка на газ за Китай по нов тръбопровод. Така се укрепва енергийният съюз между двете страни на фона на обтегнатите отношения на Москва със Запада.

"Газпром", която има монопол върху износа на руски газ по тръбопроводи, ще доставя 10 млрд. куб. метра газ годишно на китайската държавна енергийна компания CNPC. Първите доставки през газопровода, който ще свърже Далечния изток на Русия със Североизточен Китай, трябва да започнат след две до три години, съобщава Reuters. Русия вече доставя газ до Китай чрез тръбопровода "Силата на Сибир" от 2019 г. и така също втечнен природен газ (LNG). Москва е изнесла 16.5 млрд. куб. метра газ за Китай през 2021 г.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 3

    Извинявайте, Кирил, нищо лично, ама това със самоцитирането е доста неловко. Още повече в цитирания текст просто отново сте преразказвал ЕА опорки, целенасочено заобикаляйки смисъла на темата.

    И после - съвсем не става дума за "сближаване на двамата лидери", а за изготвена и огласена от двете държави пътна карта за стратегически единодействия, насочени срещу господстващия все още американски хегемонизъм.

    А що касае доставките на въглеводороди от Русия към Китай, дори с новите тръби те са далеч по-малко от продаваните количества в Европа. В този смисъл нито има основание да се говори за обръщане на посоката от запад на изток, нито за намалял интерес от страна на ЕС. Дори чисто техническата причина е, че тръбопроводните мрежи в Сибир, откъдето се захранва Китай, не са свързани с тези, които отиват на запад.

    И последно по газовата тема - посещението на Орбан в Кремъл и договореността за увеличени газови доставки за Унгария, с които реално се надхвърля потреблението й, говори, че заиграването на ЕС с темата за спирането на СП-2 може да премести европейския газов хъб от Германия в Унгария.

    Нередност?
  • 3
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Хей, редакцията, чуйте се с пича от #2. Може пък да предлага заеми с по-изгодни условия, отколкото тия, при които се навеждате за грантовете от Козяк...

    Нередност?
Нов коментар