Глобалните субсидии за изкопаеми горива и селско стопанство достигнаха 1.8 трлн. долара
Въпреки обещанията на правителствата те продължават да подпомагат замърсяващи производства, показва международно проучване


Павел Бонкин

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Световните правителства харчат поне 1.8 трлн. долара годишно за субсидии за силно замърсяващи индустрии, сред които въглища, нефт, газ и селско стопанство, въпреки поетите от тях ангажименти за постигане на целите, свързани с изменението на климата. Това показват резултатите от нова международно проучване, съобщава Financial Times. То е извършено от изследователите Дъг Коплоу и Роналд Стинблик по поръчка на неправителствените организации Business for Nature и The B Team. В проучването се заключава, че около 2% от световния БВП се изразходва годишно за субсидии, които насърчават неустойчиво производство или потребление, изчерпват природните ресурси и влошават екосистемите.
Най-големият получател на помощи е бил секторът за изкопаеми горива - с 640 млрд. долара годишно, а селското стопанство и горският сектор получават съответно 520 млрд. и 155 млрд. Проучването посочва, че тези изчисления най-вероятно са консервативни, тъй невинаги се дава информация за субсидиите и техния размер. Тези данни се публикуват само няколко месеца след като преговарящи от близо 200 страни се споразумяха за "постепенно премахване на неефективните субсидии за изкопаеми горива" на срещата на върха на ООН, свързана с климата, COP26. Това споразумение обаче не включва краен срок.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.