Как Европа даде близо 100 млрд. евро на Русия само през 2021 г.
Около 40% от енергийните ресурси в ЕС се доставят от руски държавни компании
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
От десетилетия Европа е силно зависима от руските енергийни суровини. И това е една от причини ЕС да не си позволява по-твърди позиции спрямо Москва по каквито и да било въпроси, включително военните. Само през 2021 г. общата сума, платена на Русия от европейските страни за природен газ, петрол и твърди горива, достига 100 млрд. евро. Но по-важното от цената е невъзможността бързо и сигурно да се осигури алтернатива.
Европейската Зелена сделка е някаква стъпка в тази посока, но изпълнението ѝ е много далече във времето, а и няма гаранции, че ще е успешно. Сегашната агресия на Русия спрямо Украйна обаче със сигурност ще предизвика нови и по-решителни мерки за диверсифициране на енергийните източници. До дни се очаква ЕК да предложи актуализиран план за намаляване използването на изкопаеми горива. Въпреки всичко този процес ще отнеме години и ще се случи с огромни разходи за европейските данъкоплатци.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Ще дава я , като няма нейни петрол и газ ...
До коментар [#1] от "SS":
Да не забравяме, че ЕС настояваше за доставки по борсови цени...
Споко - от тука нататък ще дава минимум двойно ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.