Войната в Украйна застрашава възстановяването и може да увеличи още инфлацията
Очаква се цените на ключови суровини от енергийни носители до метали да продължат да растат


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Все още възстановяващата се от пандемията световна икономика е изправена пред нови рискове от скока на цените на енергията след руската инвазия в Украйна. Конфликтът изстреля цените на петрола до 100 долара за барел и предизвика трусове на пазарите, създавайки риск от нова вълна от ценови натиск на фона на вече високата инфлация. Западните държави са притиснати между необходимостта от сурови санкции срещу Русия и опасенията, че и те самите ще пострадат от тях, пише Bloomberg в свой анализ.
Страховете от ескалация на конфликта накараха цените на редица суровини - от петрола и газа до пшеницата, торовете и промишлените метали, да скочат през последните седмици, а със сбъдването на страховете за руска инвазия цените ще продължат да вървят нагоре. В Европа, която получава повече от половината си петрол и газ от Русия, домакинствата вече плащат по-високи сметки за електроенергия и отопление. Цените на енергията допринасят за повече от половината от инфлацията в еврозоната през януари. Несигурността относно бъдещите руски доставки може допълнително да влоши ситуацията.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Това са тежки, но косвени последици от войната. Имайки предвид обаче какъв дял от износа на газ, нефт, въглища, метали, пшеница, слънчоглед и пр. суровини за Европа и света държи Русия (плюс Украйна - много важен детайл от пъзела), си представете какво ще последва когато същата реши да отговори на западните санкции с ограничаване износа за континента - изцяло или частично за игра с цените. Катастрофа! Биха ли го допуснали пресметливите и прагматични западняци? Едва ли. Ще клекнат след падането на Киев и ще седнат да преговарят начисто с Русия за всички висящи проблеми помежду им, но вече от по-слаба позиция. Затова и ходът на Путин и то точно в тоя момент е толкова гениален. Включително и заради напрежението по оста САЩ-Китай. Затова изпаднаха и в такава истерия от мисълта за руско нахлуване и след това. Добре ще им го нацепи и това ще влезе в учебниците по стратегия, ще се помни дълго!
Капитал, докога този луд руски трол drn50646706 ще псува като обезумял из форумите на Икономедия? От снощи е написал над 150 коментара, поне половината нецензурни.
Модераторът да се вземе в ръце и да го банне най-накрая.
С параденто на властта в Украина ще светне един проблем, който е държан под седем катинара: тайните американски биолаборатории в Украина. Разрабатката на биологическо оръжие е военно престъпление.
Това е линк към доста съдържателен коментар по темата:
https://dailyexpose.uk/2022/02/24/is-there-is-more-to-the-ukraine-russia-conflict/
И войната в Украина стана перфектен повод Западът да спусне нова желязна завеса. БГ отново е на неправилната страна. Макар че кой ни пита!
Линк към коментар на Патрик Бюкенън по темата:
https://www.theamericanconservative.com/buchanan/putin-warned-us/
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.