Европа учи "езика на силата"
Новата военна стратегия на ЕС включва европейски модулни сили със сухопътни, въздушни и морски компоненти, повече разходи за отбрана и улеснена мобилност на военен персонал. Идеята за обща армия обаче няма да бъде реализирана скоро.
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Искаме или не, т.нар. "твърда сила" се завърна с гръм и трясък на Стария континент в последната седмица на февруари. Една от целите на настоящото френско председателство на съвета на ЕС според президента Еманюел Макрон ще бъде "преминаване от Европа на сътрудничество вътре в нашите граници към мощна Европа в света, напълно суверенна, свободна да прави своя избор и да бъде господар на съдбата си". По-конкретно в областта на отбраната това означава "научаване на езика на силата", казва върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел.
Още през ноември миналата година ЕС предложи своя вариант за военна стратегия, нар. "Стратегически компас". Няколко месеца по-късно, когато неочаквано "войната отново се завърна в Европа" (по думите на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен), предложението влиза на масата на преговорите, но държавите са по-обединени и готови за конкретни действия. Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) изпрати новия вариант на Стратегическия компас на страните, а крайното решение от лидерите на страните се очаква до края на март.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Да би мирно седял ЕС и американския им господар, не би чудо видял! Ще им е за урок да не се врат където не им е работа.
Край на илюзиите, че Русия може да бъде част от цивилизования свят. Най-после ще бъде изолирана, което трябваше да стане отдавна.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.