Колко ще струва на Китай приятелството с Русия
Китайската икономика е силно изложена на пазарните сътресения след началото на войната в Украйна


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Като най-голям вносител на петрол и голям купувач на храни от цял свят китайската икономика е силно изложена на пазарните сътресения след началото на войната в Украйна.
- Пекин обмисля закупуване на дялове в руски енергийни и суровини компании.
- Търговията на Китай с Русия е много по-малка в сравнение с тази с развитите икономики като САЩ и ЕС.
Ако се вярва на китайския външен министър Ван И, Русия е "най-важният стратегически партньор на Китай". Само преди месец президентите Си Цзинпин и Владимир Путин обявиха нова ера в отношенията между двете страни. Три седмици след началото на руската инвазия в Украйна тежките западни санкции са напът да подложат на изпитание това приятелство. Русия се нуждае от икономически и финансов спасителен пояс, който да облекчи поне малко задаващата се катастрофа в страната. Желанието на Москва е да използва Китай като посредник, чрез който да продължи да търгува с останалия свят. Китай обаче трябва да постигне деликатен баланс между това да помогне на Путин да се изправи срещу общия им съперник САЩ и да се предпази от ответни мерки на Запада, особено след като Вашингтон обяви, че Кремъл е искал военна подкрепа от Пекин.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Колко ще струва приятелството ли? Ами оцеляването на тандема Русия-КНР като алтернатива на американската хегемония.
Всъщност основният стратегически коз на икономическите санкции, с които САЩ и сателитите им опитват да анихилират Русия, е забрана за достъпа до световната резервна валута - USD.
Снанкциите еминуемо ще доведат до отказ от ползването на долара в международните разплащания и ще направи ефектът от санкциите нулев. Русия и Индия отскоро се разплащат в местна валута. В юани търгура Китай с Иран, С.Арабия. Руско-китайската търговия също е в местни валути.
Това, което се случва в момента с тотални санкции, вече е изпробвано в същия вид години наред спрямо С.Корея и Иран. Определено стагнира, но нито Пхенян, нито Техеран се се разпаднали като държави. Съпътстващ санкциите ефект е, че и двете държави сериозно наблягат на ракетно-ядрената си програма, като единствена гаранция за оцеляването им.
Фактът, че САЩ вече открито заплашва Китай с икономически санкции, показва че инфектирането на международните отношения се използва от Вашингтон за одържане на клатещата му се хегемония.
Въпросът е кой пръв ще мигне.
Какви... точно опиати приемате, ,,, тов. Д... ма по-силни ефекти от бело, плевел и талибан дрийм комбинирано... няква исссвънземна повер... https://youtu.be/XhAe4lLR8Ms
Нека Китай подкрепи Путлерланд, Нека анексира Тайван.. Нека ККП покаже величие и хунвейбински пламък...
Това ще даде на останалия свят ясни като свръхнова сигнали за разрушителния модел Чаймерика.. посока вън на всякакви индустрии и технологии.. Африка .. Източна Европа.. Южна Америка... ако китайски селендури може да сглобяват, защо не молдовци, конго или бразилци...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.