ЕК обявява кризисен фонд от 500 млн. евро за фермерите заради войната в Украйна

Руската инвазия заплашва сигурността на хранителните доставки и рискува световен глад

Европейският съюз получава над половината от вноса на царевица и около една пета от вноса си на мека пшеница от Украйна
Европейският съюз получава над половината от вноса на царевица и около една пета от вноса си на мека пшеница от Украйна
Европейският съюз получава над половината от вноса на царевица и около една пета от вноса си на мека пшеница от Украйна    ©  Reuters
Европейският съюз получава над половината от вноса на царевица и около една пета от вноса си на мека пшеница от Украйна    ©  Reuters

Войната между Русия и Украйна, световни лидери в производството на редица земеделски култури, вече доведе до покачване на цените на зърното. Европа трудно може да издържи пореден удар след ковид и свързаната с него инфлация, високите цени на горивата и възможното прекъсване на веригата им на доставки. Фермери в ЕС вече се подготвят за още по-високи разходи за основни суровини като торове и фуражи. И въпреки че е малко вероятно потребителите да видят празни рафтове в супермаркетите, страховете от натрупване на проблемите и от търговските предизвикателства са оправдани. На този фон ЕС се опитва да вземе мерки.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    scuby avatar :-(
    scuby

    Това е добро решение. Европа да се готви за скъп петрол, газ, електроенергия, продоволствени кризи, недостиг на храни, скъпи суровини тази и следващата година. Сега е момента ЕС да подобри земеделието и селското стопанство в страните където има нужда.
    За съжаление у нас нямаме силно правителство, което да постави националните ни приоритети на първо място, да се захване здраво за работа и да намали удара който идва към обикновения българин! А и много трудно при тази умишлено, разделена нация последната една-две години някой да успее да направи нещо добро тук!

    Нередност?
Нов коментар