Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Как Орбан разширява влиянието си извън Унгария

След като подчини повечето медии и ключови бизнеси в страната си, унгарският премиер предприе поход към Европа

С наближаващите парламентарни избори в Унгария през април, на Виктор Орбан ще му е необходима всяка възможна подкрепа, за да задържи властта. За пръв път от 2010 г. унгарският премиер се изправя на избори срещу обединен фронт от 6 опозиционни формации. Последните проучвания дават лека преднина на партията му "Фидес", но от началото на войната на Русия в Украйна той играе двойна игра. В публичните си изказвания той се противопоставя на нахлуването въпреки топлите си връзки с Владимир Путин. Но в същото време нарежда на медиите си да хвалят Русия и да разпространяват лъжи, че опозицията иска страната да изпрати войски и оръжия в Украйна - идея, категорично отхвърляна от мнозинството унгарци.

Стратегията на Орбан да се изказва срещу руското нападение срещу Украйна успокоява тази част от избирателите, която се страхува от ескалация на конфликта и е в унисон с позицията на ЕС. Докато прокремълската кампания, провеждана от превзетите от "Фидес" медии, цели основно да генерира гласове на предстоящите парламентарни избори.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 4
    • + 2

    Разбира се, политиките на Орбан са недолюбвани от неолибералната кохорта,защото целта им е затвърждаване значението на националната държава като противовес на скрижалите на размитото трансхуманно общество.
    Няма нищо по-нормално националните малцинсмъния и Украинатва извън страната да се обгрижват. Ако това е неестествена политика, първите неолиберални камъни трябва до полетят към Израел. След двете войни компактни групи етнически унгарци има в днешни Румъния и Украина.
    След преврата в Киев през 2014 г и въведеното драконовско антималцинствено законодателство, което целеше 40-те% руснаци, но в същата мярка засегна и унгарците, и българите, и гагаузите, и поляците, и...в Украина. Освен Русия, единствената страна, която активно протестира срещу този Възродителен процес беше Унгария.

    БГ по евроатлантически подви опашка между краката и остави сънародниците ни в Украина на постепенна дебългаризация.

    Резултатите на последните избори в Унгария са пределно категорични: колосалното мнозинство от диаспората извън страната гласува за Фидес. Защото вижда какво прави унгарската държава за техните малцинствени права.

    Само за пример българите в Молдова на последните избори през ноември анблок гласуваха за...ДПС.

    Друг основополагащ момент за скорошната поредна победа на Орбан е политиките му за нормалност в обществото: обозначаването на Сороските НПО-та, ограничаване до минимум на мигрантите, забраната на детската порнография (което предизвика политическо цунами в Брюксел), изместването на центъра от празното политическо евроатлантическо говорене към отстояване на националните интереси.

    Та в този смисъл Орбан няма реална алтернатива.
    И това ще се види след седмица.

    Нередност?
  • 2
    ......... avatar :-|
    .........
    • - 1
    • + 1

    Орбан ми допада все повече. Унгарците, ако професионалните ми отношения с 10-15 души в рамките на 4 години могат да се броят за статистическа извадка(естествено, че не могат, но нека да ядосам някое буквоядче :-) ) са непукисти и си гонят целите без да им пука особено. В интерес на истината в контекста на голяма организация, те бяха вътрешно описвани от единия от мениджърите ми като "ами нали знаеш, те са малко по-специални, австро-унгарското наследство и тн".

    Орбан започва да ми става все по-симпатичен. Особено в частта с близките до него компании, сделки и прочее. Всмисъл интересно и забавно е как точно тук е трибуна за критика, намирам немалко паралели с 500-те х. от АзБ на година или пък явният лобизъм към Козяк, или пък постоянното преповтаряне на стари мантри за зеленизъм, които съвсем случайно съвпадат с основния бизнес на собственика на групата. В този смисъл къде е разликата? Може би в това, че де факто има силна личност и партия, които невинаги се съобразяват с глупостите на Брюксел? Унгария е самотен оазис на трезва мисъл към днешната ситуация.

    Нередност?
Нов коментар