За да разберете модерните автократи, четете съветска детска литература
Евгений Шварц изследва заблудите на масите, както и грабителството на лидерите


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Към края на студената война, когато Санкт Петербург все още е бил Ленинград, Институтът за чужди езици към университета "Херцен" в града използвал пиеса на Евгений Шварц, за да учи чужденците на руски език. Шварц е велик писател, който избягва репресиите на Сталин, намирайки убежище в относително безопасния свят на детската литература. "Дракон", завършен през 1944 г., представлява причудливо иронична творба на база на приказен сюжет. Всъщност това е едно от най-добрите описания на авторитарното управление, писани някога. То е горчиво актуално и днес, когато автократите се завръщат.
Героят Ланселот пристига в земя, която от векове е тероризирана от триглав дракон. Драконът иска всяка година по една мома, както и огромно количество добитък и други деликатеси. Ланселот заявява намеренията си да убие чудовището. Но жителите на селото го умоляват да не опитва. Те казват, че драконът не е толкова лош; грижел се за поданиците си. Другите рицари, които опитали да го убият, намерили смъртта си и само влошили положението за хората. Освен това той ги пазел от другите дракони. Когато Ланселот изказва съмнение, че има други дракони, селяните не вярват на думите му.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.