Новият брой:
Скъпото спасяване на Силициевата долина

Кремъл иска да създаде ново геополитическо трио с Китай и Индия

Външният министър Лавров описа Русия, Индия и Китай като "тройка" след срещата си с индийския външен министър

Руският външен министър Сергей Лавров беше в Индия и Китай, след което описа трите държави като "новата тройка"
Руският външен министър Сергей Лавров беше в Индия и Китай, след което описа трите държави като "новата тройка"
Руският външен министър Сергей Лавров беше в Индия и Китай, след което описа трите държави като "новата тройка"    ©  Reuters
Руският външен министър Сергей Лавров беше в Индия и Китай, след което описа трите държави като "новата тройка"    ©  Reuters

Нахлуването на Русия в Украйна доведе до най-големия сблъсък между Москва и Запада от десетилетия насам. Както винаги в конфликт от подобен мащаб, сериозна роля е отредена и на трети страни, които трябва да изберат коя страна ще подкрепят. Две от най-важните държави, които отговарят на това условие, са Китай и Индия.

Руският външен министър Сергей Лавров беше на своеобразно турне, като посети именно Пекин и Делхи. Една от важните му задачи беше да се опита да склони двете страни да купуват повече петрол от Русия, след като цената му падна вследствие на наложените от Запада санкции.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    BBB avatar :-|
    D.r D
    • - 6

    Всъщност дълго преди "нахлуването на Русия в Украйна" САЩ се постараха там доста, за да се стигна до война, така, както се стараят и в момента да взривят за Китай и ситуацията около Тайван.

    Т.е. нищо по-интелигентно от това, което се случи в Европа не се предвижда и за Азия. Защото Америка, която има двама основни претендента за световната хегемения - Китай и Русия, е решила да се разправи и с двамата с едни и същи като под индиго методи - изостряне на гранични/вътрешни конфликти до военна фаза, като заедно със сателитите си хврля там пари и оръжие до последния украинец/тайванец.

    Всъщност забавянето на производството на платените авансово на 100% преди две години 8 изтребителя Ф-16 за БГ се дължи на факта, че на Локхийд-Мартин е наредено, че за стратегическите интереси на САЩ е нужно преди българските да се произведат спешно 36 Ф-16 за Тайван.

    Никой ли не ви го каза? Ни Киро, ни о.р.генерала?! Е, sorry, това е истината.

    Сериозно погледнато, ако ВВП успее да направи "геополитическо трио с Китай и Индия", преодолявайки вековните им конфликти, той ще е най-великия стратег на нашето време.

    Защото САЩ, въпреки опитите си да въвлекат Индия на своя страна, забърквайки я по време на австралийско-американско-френския скандал за подводниците в колаборация с Япония и Ю.Корея, залагайки на историческия й конфликт с Китай, срещнаха мълчаливия отказ от Делхи.

    Индия е един от най-крупните купувачи на съветско/руско оръжие: танкове, ПРО-системи, артилерия, подводници, РСЗО , изтребители - всичко!
    Чула-недочула това Виктория Нюланд се включи с американско предложение САЩ да доставят на Индия старите СССР въоръжения от складовете на сателитите си в Източна Европа вместо модерните руски оръжейни системи, за които Делхи преговаря с Москва...

    Деменция някаква, при положение, че Делхи и Москва съвместно разработвет изтребител пето поколение, че Делхи наема руска атомна подводница! А САЩ им предлага половинвековен ръждясал скрап...

    Мисля, че това безумие преви пръчката и убеди Индия, че от САЩ може да очаква само пубертетски номера.

    Естествено, Вашингтон реагира адекватно на ситуацията да загуби Индия от сметките си, като придизвика нещо като държавен преврат в друг исторически враг на Индия - Пакистан, с който за 40 години тя е водила три кръвопролитни войни и безконечни гранични конфликти.

    В петък, след като една от партиите в управляващата коалиция оттегли 7-та си депутата преди внесения от опозицията вот на недоверие, правителството на Имран Хан бе бламирано с ...2 гласа.

    Имран Хан е този, който обърна пакистанското кормило от САЩ към Китай и Русия и който на призива от март на двайсетена посланици от ЕС да се опълчи срещу Русия, заяви: "Как ще ни казвате какво да правим?! Ние да не сме ви роби!"

    Така че всичко си идва на мястото.
    САЩ се опитват всячески да "избият" Индия от съюз с Русия и Китай, защото иначе ще блесне несъстоятелността на изключително първосигналната им политика в Азия - краварски прочит на британското "разделяй и владей".

    Вашингтон се стреми да "възпали" Тайван, за да въвлече Китай във война, съпоставима с тази на Русия с Украина - кървава, разрушителна, трайно разделяща.

    А как ли Вашингтон ще се бори с Бразилия? С Мексико?
    А с останалите 140 от 190 страни-членки на ООН, които не подкрепят агресивната политика на САЩ?

    Ще му стигнат ли силиците?

    Нередност?
Нов коментар