Въглищата временно се възраждат в ЕС заради войната в Украйна
Някои страни в съюза удължават експлоатацията на въглищните си централи заради бойкота на руските енергийни доставки


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В отговор на войната на Владимир Путин в Украйна ЕС пое пътя към диверсифициране на енергийните си източници за сметка на доставките от Русия. Решението на страните членки да спрат купуването на руски въглища до август означава, че съюзът ще трябва да разчита до по-голяма степен на собствените си ресурси. Затова някои държави удължават експлоатацията на въглищните си централи, пише Politicо.
- ЕС налага въглищно ембарго на Русия заради убийствата в Украйна
- Европа ще има проблем в изпълнението на своя енергийно независим план
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Да бе,точно .. "заради войната"
Енергийният ви преход просто се срина - това е истината
Ето някои данни за първите 20 дни на септември 2021 , които ясно показват как се развива царят на немската политика на 21 в. – енергийният преход (Energiewende).
Инсталираната мощност от всякакви типове централи. Те вече надхвърлят 221 GW. Цели 120 GW или 55% от тях са слънчеви и вятърни. Ядрените централи са останали само 8 GW, a лигнитните ТЕЦ – 20 GW.
Нетното производство на електроенергия от различните типове централи.
Слънцето и вятърът заедно са произвели само 24.7% от тока. Почти всяка вечер по залез общият им товар рязко спада под 3 GW, a в отделни вечери – и под 1 GW.
Ядрените централи са произвели повече ток от 63 GW вятърни и почти колкото 57 GW слънчеви. Работили са почти на 100% натоварване – общо 6 централи, които носят по-малко от 3.7% от инсталираната мощност на страната, са произвели 14.6% от тока.
По-интересното е, че в това време и лигнитните централи работят изключително интензивно, въпреки че са с най-голям въглероден интензитет и плащат най-много за въглерoдни квоти на единица енергия. Те имат общо 28 блока, представляват 9% от мощността, но дават 23.3% от всичкия ток през септември. 18 от лигнитните блокове работят с над 75% от капацитета си.
Това ОТ СЕПТЕМВРИ..
А вие викате "от войната" .. да бе, да ..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.