Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Откакто руската инвазия в Москва предизвика няколко кръга западни санкции срещу Москва, хиляди руснаци, включително олигарси и милиардери, са пристигнали в Турция. Макар да е член на НАТО, страната е смятана за сигурно място за престой, инвестиране и съхраняване на активи от застигнатите от западните наказателни мерки.
Превръщането в своебразна офшорна зона за руски активи обаче не е без рискове за турското правителство, банки и компании, които може да се изправят пред тежки решения и наказания, ако САЩ и Европа засилят натиска върху Москва с по-широки "вторични" санкции.
Благодарим Ви, че чететете Капитал!
Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
За да видите статията, влезте в профила си или се регистрирайте.
Всеки потребител може да чете до 5 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Влезте в профила си РегистрацияЧетете неограничено с абонамент за Капитал!
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеОткакто руската инвазия в Москва предизвика няколко кръга западни санкции срещу Москва, хиляди руснаци, включително олигарси и милиардери, са пристигнали в Турция. Макар да е член на НАТО, страната е смятана за сигурно място за престой, инвестиране и съхраняване на активи от застигнатите от западните наказателни мерки.
Превръщането в своебразна офшорна зона за руски активи обаче не е без рискове за турското правителство, банки и компании, които може да се изправят пред тежки решения и наказания, ако САЩ и Европа засилят натиска върху Москва с по-широки "вторични" санкции.
Яхти, олигарси и обикновени руснаци
Според Синан Юлген, председател на Центъра за икономически и международни изследвания в Истанбул (EDAM) и гостуващ изследовател в Carnegie Europe, близо 30 000 руснаци са дошли в Турция от началото на конфликта в Украйна през февруари. Повечето, казва той, са професионалисти - служители на мултинационални компании, на неправителствени организации и аналитични центрове, които са избягали от натиска в родината си, където е незаконно дори инвазията да бъде наричана "война". Това са хора, които търсят сигурно убежище и Истанбул - градът, който мнозинството от тях избират - вероятно ще получи положителен културен и икономически импулс от пристигането им.
Много шум предизвика акостирането на две от суперяхтите на ударения от санкции олигарх и собственик на ФК "Челси" Роман Абрамович в турски пристанища. Абрамович изненадващо се появи по време на преговорите за мир между Украйна и Русия в Истанбул миналия месец. В турски води е и 73-метровата яхта "Клио", собственост на президента на алуминиевия гигант "Русал" Олег Дерипаска, също санкциониран от ЕС, САЩ и Великобритания. Така турските пристанища предлагат закрила за руските притежатели на луксозни плавателни съдове, след като няколко яхти на санкционирани олигарси бяха конфискувани от Франция, Германия и САЩ.
Защо Турция е толкова атрактивна за руснаци
Анкара има двойствена позиция по отношение на конфликта - от една страна, определя инвазията в Украйна като неприемлива, но от друга, не се присъединява към западните санкции. Страната е силно зависима от руския газ и петрол, а също така и от търговията с Москва и притока на руски туристи. Освен това за турската икономика, съсипана от жестока инфлация и валутна криза, руските капитали са глътка въздух.
Още миналия месец турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви в прав текста, че руските граждани и олигарси "естествено" са добре дошли и могат да правят бизнес в Турция в съответствие с международните норми. Посланието на Анкара е, че макар да не би допуснала трансфер на инвестиции, които нарушават международното право, страната е свободна от санкции зона за руснаци, притеснени за сигурността на имуществото си на Запад.
"Това е много хлъзгава пътека. Ердоган се опитва да облекчи икономическия шок в Турция и един от начините за това е да привлече руски капитали, които не са под санкции. Това е аргументът на Турция. Но остава да се види дали тази гъвкавост ще бъде приета, особено от САЩ", казва Юлген пред в. Washington Post.
С проточването на войната в Украйна нараства и вероятността западните държави да въведат вторични санкции за онези, които правят бизнес с Русия и се превръщат в убежища за руски активи. "Ако хуманитарната трагедия в Украйна продължава и Путин не показва признаци на отстъпление, вторичните санкции са неизбежни. И тогава ръцете на Анкара ще бъдат вързани", казва пред Reuters Хакан Абаш, основател на базираната в Истанбул консултантска компания Strategic Advisory Services. А и както добавя Синан Юлген, "всъщност няма реална икономическа полза от това да имаш руска мегаяхта в турско пристанище".
1 коментар
да си опичат акъла турците
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход