Икономиката на САЩ се сви за пръв път от 2020 г.
БВП изненадващо намаля с 1.4% през първото тримесечие, но вътрешното търсене остана стабилно
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Икономиката на САЩ неочаквано се сви през първото тримесечие, тъй като нарастването на заразените с ковид наруши дейността на компаниите. Брутният вътрешен продукт (БВП) е спаднал с 1.4% на годишна база през първото тримесечие, показват предварителните оценки на Министерството на търговията. Това е първият спад след рецесията заради пандемията преди близо две години. Икономиката нарасна със стабилен темп от 6.9% през четвъртото тримесечие, а сега икономисти, анкетирани от Reuters, прогнозираха ръст от 1.1%.
Спадът на икономиката отразява по-големия търговски дефицит и умерен темп на натрупване на запаси. Въпреки че тези резултати могат да доведат до притеснение за стагфлация - свиване на производството и висока инфлация - и рецесия, икономиката изглежда в по-добро състояние, отбелязва Reuters.
Потребителските разходи са устойчиви и инвестициите на бизнеса в оборудване са скочили значително. Това е довело до нарастване на вътрешното търсене. Крайните продажби на частни купувачи на вътрешния пазар представляват приблизително 85% от общите разходи.

Разходите за лично потребление, нежилищните дълготрайни инвестиции и тези в жилища са нараснали.
По-високи лихви
Очаква се Федералният резерв да повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта следващата сряда и скоро да започне да свива баланса си. Американската централна банка повиши своя лихвен процент с 25 базисни пункта през март, първото увеличение от повече от три години, тъй като се бори с инфлацията. Потребителските цени през март нараснаха с най-бързия темп от 40 години, но дори след покачването на цените на храните и бензина, все още няма признаци за оттегляне на потребителите.
Силното увеличение на заплатите на фона на затягащия се пазар на труда и най-малко 2 трлн. долара излишни спестявания, натрупани по време на пандемията, осигуряват стабилен буфер срещу инфлацията. Укрепването на пазара на труда беше подчертано от добри данни от Министерството на труда - първоначалните искания за обезщетения за безработица са паднали с 5 хил. до сезонно коригирани 180 хил. за седмицата, приключила на 23 април.
Според данни на Bank of America Securities, потребителите с по-ниски доходи, които вероятно ще бъдат засегнати по-сериозно от инфлацията, показват по-голяма устойчивост. Все пак остават опасенията, че Фед може да затегне агресивно паричната си политика и да насочи икономиката към рецесия през следващите 18 месеца. Пазарът на жилища вече показва признаци на забавяне, като лихвата по 30-годишната фиксирана ипотека се покачи до над 5%. Факторите, които ще окажат влияние върху американската икономика са колко бързо отслабва геополитическото напрежение заради войната в Украйна, ще се нормализират ли веригите за доставки и дали инфлацията ще бъде овладяна.
1 коментар
Не икономиката, а Байдъномиката*. Айде сега американците как ще го духат като не преизбраха Тръмп.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход