Източна Европа е с най-решителен отговор срещу войната въпреки тежките последици
Страните от региона ще живеят с ефектите от конфликта с десетилетия


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Когато Русия нахлу в Украйна, много източноевропейски държави отговориха с ястребова решителност, опасявайки се, че може те да са следващите. Правителствата им настояваха ЕС да парализира руската икономика и бръкнаха дълбоко в собствените си джобове (някои дори по-дълбоко от западните си съюзници), за да изпратят на Украйна оръжия и помощ. Страните в източната част на ЕС приеха повечето от 5.6-те млн. бежанци, напуснали заради войната. Но да постъпиш правилно не е евтино, а икономическите последици от това да си на първа линия започват да се проявяват.
Първа жертва стана търговията. За някои икономики в региона Русия е голям пазар за износ. През 2021 г. търговията с Русия съставлява 6% от БВП в Латвия и Литва и 1.5% в Полша и Словакия. Същата година една десета от износа на Полша и балтийските държави с дестинация извън ЕС е отишъл в Русия. Повечето такива връзки вероятно са прекъснати завинаги, но страните виждат това като цена, която си струва да бъде платена. "Основният политически интерес на Полша е Западът да не започне отново да прави бизнес с Русия", каза Пьотр Арак, ръководител на Полския икономически институт, правителствен тинк-танк във Варшава.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.