Напрежение между ЕС и Русия, след като Литва ограничи жп транзита от и до Калининград
Москва определи действията като враждебни, но ще се опита да компенсира доставките по вода или въздух през Балтийско море


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Забраната важи за стоки, които са обект на санкции на ЕС и се внасят с жп транспорт.
- Москва си запази правото да отговори по начин, по който би защитила националния си интерес.
- Ситуацията доведе до притеснения в Брюксел, където върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел заяви, че Литва налага режима на санкциите на блока срещу Русия.
Напрежението между Русия и ЕС нарасна, след като властите в Литва обявиха в края на миналата седмица забрана за транзит на определени стоки през тяхната територия до руския град Калининград. Тя важи за стоки, които са обект на санкции на ЕС и се внасят с жп транспорт. Москва определи ситуацията като "безпрецедентна", описа действията на Литва като "открито враждебни" и си запази правото да отговори по начин, по който би защитила националния си интерес. По неофициални данни по въпросното транзитно трасе между Калининград и Беларус минават по около 300 влакови композиции всеки месец.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Апропо Кьонигсберг е окупиран и в последствие нагло анексиран от Съветския съюз. След провеждане на брутално етническо прочистване (чрез изселване, глад, болести и издевателства), вместо да остане като „сфера на влияние“ подобно на останалата част от Източна Европа, е анексиран като част от РСФСР в Съветския съюз. През 1991 г. възползвайки се от положението и извивайки ръцете на Германия, СССР принуждава Германия да се откаже от претенциите си към областта, за да ѝ бъде разрешено обединението,
Ами после да нема пак рев, когато Русия влезе и там?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.