Еврото се изравни с долара за пръв път от 20 години
Анализатори очакват единната валута да падне под 1 долар, а енергийната криза да тласне Европа към рецесия


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Еврото достигна нова най-ниска стойност и на практика се изравни с долара за пръв път от 20 години. Това се случва на фона на опасения, че енергийна криза ще тласне Европа към рецесия, съобщи Reuters. Американската валута беше подсилена от очакванията, че Федералният резерв ще продължи да повишава лихвите по-бързо и по-рязко от ЕЦБ. Днес еврото се понижи до 1.0002 долара и докосва паритет с американската валута. От началото на годината еврото е паднало с над 12% спрямо долара.
Европейската валута се свлече стремглаво надолу, имайки предвид, че се търгуваше на около 1.15 долара през февруари. Поредица от все по-големи повишения на лихвените проценти от Федералния резерв дадоха сила на долара. Индексът на американската валута достигна 108.19, най-високото ниво от октомври 2002 г. Засилващият се долар привлича инвеститорите, които го разглеждат като сигурно убежище, казват анализатори. Очаква се Федералният резерв на САЩ да покачи лихвените проценти с до 0.75 пункта този месец, след подобно повишение през юни. Настоящата основна лихва на Фед е на ниво 1.5 - 1.75%.

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Самоубийствената санкционна политика на ЕС се видя, че води до нерешими проблеми с осигуряването на енергоресурси, оттам до инфлация и стръмно повишаване на цените на стоки и услуги.
Т.е. рухването на еврото е преди всичко политически обусловено и е несериозен опитът то да се обясни с вторичните ефекти от Брюкселската политика.
И това далеч не е дъното.
В този ред на мисли, каква е необходимостта да се давим като членове на ЕЗ, където нашето участие ще е само в ликвидирането на щетите?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.