Китай се изправя пред първата си задгранична дългова криза
Много от проектите по инициативата на Пекин "Един пояс, един път" не носят възвръщаемост, а необходимите за тях заеми изострят натиска върху правителствата


Павел Бонкин

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Много от страните, които получават заеми по инициативата "Един пояс, един път", изпитват финансов натиск.
- Пекин се оказва принуден да предоставя "спасителни" заеми на някои правителства, за да предотврати прерастването на дълговите им проблеми в пълномащабни кризи на платежния баланс.
- Подобни финансови проблеми подтикват Пекин към тихо, но фундаментално преосмисляне на ситуацията, тъй като икономическите рискове по света нарастват.
Шри Ланка, първата страна от Азиатско-тихоокеанския регион, която обяви несъстоятелност за повече от двадесет години, е една от многото развиващи се държави, които получават китайски заеми в рамките на най-голямата международна инфраструктурна инициативата "Един пояс, един път" (BRI). Голям брой от финансираните проекти не успяват да донесат възвръщаемост, а необходимите за тях заеми изострят финансовия натиск върху правителствата. Проучване на Financial Times относно финансовото състояние на инициативата разкрива множество необслужвани заеми. В няколко държави в Азия, Африка и Латинска Америка проектът рискува да доведе до поредица от дългови кризи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.