Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Напрежение по никое време между Косово и Сърбия

Опасенията за ескалация се разминаха, след като Прищина отложи замяната на регистрационните табели на автомобилите

В крайна сметка, Косово отново ще забави прилагането на новите правила с месец, стига сърбите да премахнат издигнатите по пътищата и граничните пунктове барикади
В крайна сметка, Косово отново ще забави прилагането на новите правила с месец, стига сърбите да премахнат издигнатите по пътищата и граничните пунктове барикади
В крайна сметка, Косово отново ще забави прилагането на новите правила с месец, стига сърбите да премахнат издигнатите по пътищата и граничните пунктове барикади    ©  Reuters
В крайна сметка, Косово отново ще забави прилагането на новите правила с месец, стига сърбите да премахнат издигнатите по пътищата и граничните пунктове барикади    ©  Reuters
Темата накратко
  • Изострянето в неделя вечерта беше нагнетено от Белград и Москва.
  • Ползата за Вучич и косовските лидери вероятно ще бъде намаляване на западния натиск за реформи и урегулиране на конфликта.
  • Опасенията са, че след месец нещата отново ще се изострят и тогава може да е за по-дълго.

Етническо напрежение между сърби и косовари. Барикади по пътищата, изстрели и вой на сирени за въздушна тревога. Мисията на НАТО в Косово KFOR съобщава, че е "в готовност да се намеси, ако стабилността в Северно Косово бъде застрашена". Русия съобщава, че подкрепя Сърбия.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1

    Недоумявам кой може да има полза от подобна политкоректна транситерация на потенциален военен конфликт на няколко десетки км. от българските граници!?

    Да, малцина българи следят какво става извън изтривалката им, но това не е повод за подобно безнаказано изнасилване на фактите!

    Все по-тягостно ми става четенето на Капитал!
    Какво направихте от оня Капитал, мушмороци...

    Ще заапочн с това, че очевидно албанците се ползват с подкрепата на западните държави и най-вече на САЩ и на ОК, които повече от 20 г след войната в Югославия се опитват да заобиколят международното право и да реалицират проекта си за независимо Косово като част от латентния англосаксонски проект Велика Албания.
    Днешният косовски политически елит произлиза от терористични и криминални структури, в които проблемите се решават със сила. Затова и в случая се действа безцеремонно със сръбското население.
    Това сега е втора част. Още през есента на м.г. косоварите заставяха сърбите да лепят стикери върху сръбските символи на автомобилните си номера и не позволяват и до момента сърбите да проведат избори за местна власт, което е договорено с посредничеството на ЕС в т.н. Брюкселски споразумения. С неспазването от Прищина на договораното и мълганието на Брюксел за всеки става ясно колко тежи на международната сцена авторитета на ЕС – колкото перо от гъска!
    Разбира се, Белград също с нищо не ограничава това поведение на Прищина. А Сърбия има достатъчно адекватен набор от въздействащи потенциални ответни мерки. Всички товари, изнасяни от Косово за страни от ЕС на север минават през Сърбия и е достатъчно този транзит да се прекрати, докато Косово не се върне в рамките на резолюция 1244.
    Загубен в „многовекторността“ си, Вучич не го прави, за да не дразни Запада, но пък няма нищо против Москва да чете декларации в защита правата на косовските сърби. Т.е. играта на двата стола, а Великите да се оправят…

    На фона на украинския конфликт сегашната ескалация в Косово от страна на албанските власти е опит за индиректно откриване на втори фронт срещу Русия чрез дестабилизиране на солидарната й Сърбия. Но този път конфликтът не е някъде през морето а е на стотина км от българската граница.
    След системните кризи в ЕС следствие от войната в Украина, конфликт в Косово би бил нов ужасяващ икономически и политически удар, който може окончателно да парализира ЕС.
    Сценарият за Москва също е негативен, тъй като възможностите й за въздействие на Балканите са микроскопични

    И кои биха били печелившите?
    Същите, които печелят и от войната в Украина.

    Нередност?
  • 2
    sfasaf avatar :-|
    sfasaf

    До коментар [#1] от "D-r D":

    Същия тип, дето с радост одобрява руската агресия и война на под 500 км от България, сега с ужас, огън и жупел се пеняви по евентуален конфликт на Западната ни граница.

    Който сее бури, жъне ветрове. Доктора от край време се държи като някакъв болен футболен фен, но скоро такава позиция ще е откровено опасна. Тази пропаганда, която снасяте от Москва към България всички тролове, сега се изражда в съвсем видими резултати. Отговорни сте, гопода!

    Нередност?
Нов коментар