ЕС се подготвя за увеличаване на напрежението между Китай и САЩ
Потенциалната визита на Нанси Пелоси в Тайван е повод за притеснението в Европа


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси е на посещение в Азия, като има шанс да кацне и в Тайван.
- Това доведе до заплахи от страна на Китай.
- Европа започва да обръща все повече внимание на тайванския въпрос.
Европейският съюз (ЕС) следи изкъсо ситуацията около Тайван, след като председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси обяви в неделя, че ще води делегация на Конгреса на обиколка в Азия. Макар и Пелоси да не коментира дали ще посети и Тайван, Китай започна да увеличава напрежението чрез вербални заплахи към САЩ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
"Потенциална визита"!?!
Такова животно нЕма. Визита на това ниво се планира с месеци! Не като протокол: кой до кого ще серне на масата, а като напасване на претоварените програми на особите.
В този смисъл шантавата терминология, изключването на транспондера на самолета с 82-годишната Нанси, пълната неяснота ще или не ще да ходи в Тайпе, говори за замслената US провокация.
В последия се разговор по телефона с 82-годишния Джоузеф президентът Си му спомена директно, че който си играе с огън, може да се самоподпали. Направо недипломатично и некитайски прямо.
Защо непередставляващата никого Нанси е тръгнала да раздухва тлеещите въглени между САЩ и КНР по отношение на Тайван?
Най на повърхността са три причини:
1. На междинните избори през ноември според всички проучвания ДП я чака тежко поражение. Самоубийствената визита на третата в американската йерархия неминуемо ще предизвика драстична китайска реакция. Каквато и да е тя, шумотевицата около й ще отвлече вниманието на американците от проблемите, с които се сблъскват всеки ден;
2. Конфликтът в Украна премина в латентна фаза и няма как там да се постигне нещо, което да използват неолибералните медии за въздействие върху масите. Още повече, че мнозинството американци смятат авантюрата в Украина като провал на външната политика на ДП.
Не ми се иска изощо да мисля, че САЩ се гласят с тази провокация (като с Тонкинския инцидент при Виетнамската и със самопотопяването на крайцера си при Куба - при Испанската война) да запалят нов конфликт, защото Украинския видимо гасне.
А ЕС се готвел за нищо?
ЕС окончателно загуби субектност и може единствено да се притиска до крачола на господаря си.
И да лае пронизително, естествено.
Пропуснах да дам линк към статия в официалния сайт на китайското МО, където доста подробно се обяснява как е реагирала НОАК при подобни провокации:
https://military.china.com/news/13004177/20220729/42961369.html?fbclid=IwAR3CjfR7KhWLOmQduVcg2eQpdqfSrdWmhCPO_YoeyLOy8Fwjp8QBIvDLJt0
P.S. Естествено, че е с йероглифи, но google translate се справя със смисъла.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.