СТО очаква рязко забавяне на световната търговия догодина
Високата инфлация и покачващите се разходи по заемите понижават вноса и износа в глобален мащаб


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Световната търговия със стоки предстои рязко да се забави през следващата година под натиска на високите цени на енергията, повишаващите се лихвени проценти и разривите в доставките, причинени от войната. Това твърди последната прогноза на Световната търговска организация (СТО), цитирана от The Wall Street Journal. Общият износ и внос на стоки се очаква да нарасне с едва 1% през 2023 г. вместо с по-рано предвижданите 3.4% и доста по-бавно от заложените за тази година 3.5%. Охлаждането на стокообмена, за каквото вече има признаци, e поредният фактор, подчертаващ рисковете от глобална рецесия. За такава вече предупредиха Международният валутен фонд и Световната банка.
- Германия е изправена пред заплахата от деиндустриализация
- Индия готви план за 1.2 трлн. долара, за да конкурира Китай в привличането на инвестиции
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеСветовната търговия със стоки предстои рязко да се забави през следващата година под натиска на високите цени на енергията, повишаващите се лихвени проценти и разривите в доставките, причинени от войната. Това твърди последната прогноза на Световната търговска организация (СТО), цитирана от The Wall Street Journal. Общият износ и внос на стоки се очаква да нарасне с едва 1% през 2023 г. вместо с по-рано предвижданите 3.4% и доста по-бавно от заложените за тази година 3.5%. Охлаждането на стокообмена, за каквото вече има признаци, e поредният фактор, подчертаващ рисковете от глобална рецесия. За такава вече предупредиха Международният валутен фонд и Световната банка.
- Германия е изправена пред заплахата от деиндустриализация
- Индия готви план за 1.2 трлн. долара, за да конкурира Китай в привличането на инвестиции
Базираната в Женева организация ревизира и прогнозата си за ръст на световната икономика през 2023 г. с 1 пр. пункт надолу до 2.3% и предупреди за още по-драстично забавяне, ако централните банки повишат лихвите твърде бързо. Глобалната икономика е изправена пред многопластова криза, а картината за 2023 г. е станала значително по-мрачна, каза Нгози Оконджо-Ивеала, генерален директор на СТО.
През август външната търговия на САЩ е изпитала последствията от забавящото се търсене: износът на стоки е спаднал с 0.3% спрямо предходния месец, което е първото понижение от януари. Вносът на стоки през същия период пък е с 1.5% надолу. Американските енергийни компании тази година се възползваха от по-високите цени и ръста на износа на петрол и природен газ от САЩ в резултат на прекъсванията на доставките от Русия за Европа заради войната в Украйна. Миналата сряда страните от ОПЕК+ се споразумяха да намалят производството на петрол с два милиона барела на ден, което вероятно ще запази натиска върху цените на енергийните ресурси. Петролът поскъпна след съобщението, като цената на референтния сорт брент се повиши с над 2% и за кратко надхвърли 94 долара за барел.
Признак и за забавяне на инфлацията
Годишният темп на инфлация в групата на 20-те най-големи икономики се задържа на 9.2% от юни до август по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Забавянето на търговията може да помогне за охлаждането на ценовия натиск, като облекчи претоварените вериги за доставки и транспортните разходи се понижат. Показателят за натиск върху веригите за доставки, поддържан от Федералната резервна банка на Ню Йорк, регистрира спад през всеки от месеците между април и август. Цените за превоз на товари с кораби вървят надолу през последните месеци, най-вероятно поради отслабване на търсенето, смятат експертите от Oxford Economics.
Търсенето на стоки отбеляза рязък скок в края на 2020 г., докато икономиките се възстановиха от затварянията заради ковид, а ръстът на търговията продължи и през 2021 г. Сега признаците за забавяне в Азия и Европа са в изобилие. Износът на Южна Корея е нараснал с 2.8% на годишна база през септември, което е най-слабото представяне от октомври 2020 г. според официални данни. В Китай бумът на износа, който помогна на втората по големина икономика в света да се възстанови от първоначалния спад от пандемията, затихва. Вносът към страната от съседите ѝ също се забавя, докато имотният сектор там продължава да е в застой, а правителството поддържа строгата политика за нулев ковид. Износът на Европа към Русия е спаднал след наложените срещу Кремъл санкции заради войната в Украйна, но този към САЩ бързо нараства.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.