Посещението на Зеленски в САЩ ще донесе допълнителна мощ на украинската армия
Най-важното е получаването на зенитно-ракетната система "Пейтриът"


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- САЩ се подготвят да отпуснат военна помощ от 40 млрд. долара на Украйна догодина.
- Киев ще получи една батарея "Пейтриът", но тя ще може да опази само малка част от страната.
- Украйна получава допълнително оръжие и от Европа.
Съединените щати ще помагат на Украйна срещу Русия "колкото дълго е необходимо". Това обеща американският президент Джо Байдън на украинския лидер Володимир Зеленски, който посети Вашингтон. Зеленски проведе поредица от срещи - освен че разговаря с Байдън, говори пред двете камари на Конгреса, на които напомни за Втората световна война и съпротивата срещу Хитлер в опит да се справи с резервите на републиканците срещу предоставяне на още военна помощ за Украйна. Речта му целеше да събере подкрепа и от двете партии преди гласуването на нов пакет от военна помощ за Украйна, който е оценен на 40 млрд. долара и трябва да бъде отпуснат през 2023 г. За целта обаче тази сума трябва да бъде гласувана в Конгреса. Републиканците предупреждават, че няма да приемат гласуване като подпис на бял лист и вотът не може да е "празен чек" за Украйна. Някои искат дори одит как са похарчени отпуснатите до момента средства.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Ако прескочим с овчарски скок пропагандата (щото е доста обемна) , опираме до фактите:
1. Една батарея е нищо. Пропаганден заряд - да, но военно значение - минимално. Пише, че една батарея може да охранява обект, но не и Киев, например;
2. Прекалено скъпо оръжие срещу прекалено евтино. Една "уникално умна" ракета пейтриът струва по разни данни между 3 и 4 млн. долара. Установката - 10 млн. Руските Геран-2 са около 20-30 хил. долара. С топ - врабче.
3. За 40 години от създаването им това ще е първата употреба на пейтриът в реални бойни условия. Досегашните им спорадични "включвания" видимо не са удовлетворителни. Най-позорните са проспания обстрел от хусите с дронове и ирански балистични на Ер Рияд и на рафинерията на Арамко. Израел, който е воюваща от десетилетия страна, не купува пейтриът.
4. Повече от сигурно е, че причината за изпращането на батареята е не толкова помощ, колкото тестване на оръжието в реална ситуация.
5. И много да си пазят батареята!
И накрая като контрапункт един (американски!) коментар по темата, който е учудващо по-трезв от тукашното писане.
https://www.cbsnews.com/news/patriot-missile-ukraine-explainer/?ftag=CNM-00-10aab7e&linkId=194528496
It is a MISSLES system...not just ONE battery. It seems it has to be recharged all the time.
We, here, in Germany have plenty of these Patriots( not Paitriuts...I lived in the USA for decades and know how they pronounce the word). Nevertheless, it is better PATRIOTS than nothing!
До коментар [#1] от "D-r D":
"Прескачали" сме били "пропагандата", ама говорим за "руските Геран-2"
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.