Канада забрани на чужденците да купуват жилища в страната
Мярката цели да спре главоломния ръст на цените и да направи имотите по-достъпни за местните жители


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Никой, който не е жител на Канада, вече не може да закупи жилище на територията на страната. Обявената по-рано забрана влезе в сила от 1 януари и е предвидена да действа в срок от две години. Така правителството в Отава цели да ограничи поскъпването на имотния пазар в северноамериканската държава, където заради високите цени жилищата станаха едни от най-недостъпните в света.
- Инвестициите в имоти с дребни суми стават все по-популярни
- Къде ще бъде най-болезнена предстоящата жилищна криза
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеНикой, който не е жител на Канада, вече не може да закупи жилище на територията на страната. Обявената по-рано забрана влезе в сила от 1 януари и е предвидена да действа в срок от две години. Така правителството в Отава цели да ограничи поскъпването на имотния пазар в северноамериканската държава, където заради високите цени жилищата станаха едни от най-недостъпните в света.
- Инвестициите в имоти с дребни суми стават все по-популярни
- Къде ще бъде най-болезнена предстоящата жилищна криза
Средният дом в Канада миналото лято е струвал 568 хил. щатски долара или над 11 пъти медианния годишен доход след приспадане на данъци. Макар цените да тръгнаха леко надолу, като цяло жилищата са поскъпнали с 48% от 2013 г. по данни на BBC. В същото време доходите на средното домакинство значително изостават. Затова по съотношение цена-доход имотите за живеене в страната са по-малко достъпни от тези в САЩ, Великобритания или Нова Зеландия. Средната цена на жилище в два от най-големите градове в Канада - Торонто и Ванкувър - надхвърля 739 хил. долара, заради което те често влизат в класациите за най-скъпи жилищни пазари в света.
Законът предвижда някои изключения като например за международни студенти, които са пребивавали в страната поне 5 години, хора с временно разрешително за работа и бежанци. За нарушителите обаче има глоба в размер на близо 7400 долара. Властите настояват, че домовете трябва да се разглеждат не като инвестиция, а като място за живеене и създаване на семейство. Намиране на изход от жилищната криза беше едно от предизборни обещания на премиера Джъстин Трюдо през 2021 г.
Забраната идва като продължение на по-меки мерки на регионално ниво. В Онтарио местната власт вдигна данъка за чуждестранни купувачи на недвижими имоти от 20 на 25%. Британска Колумбия също въведе 20-процентов данък за международните купувачи. Така чуждите инвестиции в недвижими имоти в провинцията спаднаха от 9% към юни 2016 г. на 1% през юни 2022 г. по данни на местното финансово министерство.
Ефектите са под въпрос
Експерти се съмняват дали забраната ще е ефективна. В Онтарио и Британска Комумбия, където цените са най-високи, под 6% от притежателите на жилища са чужденци. А след като Нова Зеландия въведе такъв закон през 2018 г., за да направи жилищата по-достъпни за местните жители, цените продължиха да растат.
Някои определят мярката като "оскърбление за репутацията на Канада като приемаща, мултикултурна нация". "Казваме на хората, че не са добре дошли тук", коментира Майкъл Бурк, изпълнителен директор на Канадската асоциация за недвижими имоти. Според други експерти обаче забраната не противоречи на канадското гостоприемство към имигрантите, а вратата се затваря само за инвеститорите в имоти. Говорител на министъра на финансите Кристия Фрийланд пояснява пред The New York Times, че законът е насочен срещу спекуланти - чуждестранни търговски предприятия и физически лица.
1 коментар
Комунизма се завръща - спете спокойно деца :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.