Петролните компании са на прицел в Давос
Според генералния секретар на ООН бизнес моделът на петролната индустрия е "несъвместим с човешкото оцеляване"


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Компаниите за изкопаеми горива и техните финансови поддръжници продължават "надпреварата за разширяване на производството, знаейки много добре, че техният бизнес модел е несъвместим с човешкото оцеляване". "Миналата седмица научихме, че определени производители на изкопаеми горива са били напълно наясно още през 70-те години на миналия век, че техният основен продукт пече нашата планета". Това остро изказване по време на Световния икономически форум в Давос на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш привлече вниманието.
- "Промени се или умри": настроението сред бизнес лидерите преди форума в Давос
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Компаниите за изкопаеми горива и техните финансови поддръжници продължават "надпреварата за разширяване на производството, знаейки много добре, че техният бизнес модел е несъвместим с човешкото оцеляване". "Миналата седмица научихме, че определени производители на изкопаеми горива са били напълно наясно още през 70-те години на миналия век, че техният основен продукт пече нашата планета". Това остро изказване по време на Световния икономически форум в Давос на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш привлече вниманието.
Той засегна екологичната тема и влиянието на петролните компании върху природата, като обърна внимание на анализ, който показва, че учени от ExxonMobil точно прогнозират бъдещото глобално затопляне в доклади, които са на поне няколко десетилетия. Exxon е една от малкото компании, които в продължение на години поставяха изследванията за промяна на климата под съмнение, като освен това американският петролен гигант лобираше против приемането на мерки в сектора.
Тези обвинения бяха отхвърлени от говорителя на компанията Тод Спитлер, като той заяви, че "ExxonMobil се ангажира да бъде част от решението за изменението на климата и рисковете, които то създава" и "тези, които говорят за това как "Exxon е знаел", грешат".
Гутериш обаче настоява за подвеждането на виновните под отговорност. "Big Oil разпространи голямата лъжа. И подобно на тютюневата индустрия, отговорните трябва да бъдат държани отговорни", каза Гутериш на форума, цитиран от CNN.
Опазването на околната среда и глобалната икономическа обстановка доминират акцентите на Световния икономически форум в Давос. Темата за екологията е особено интересна, като проучване на Greenpeace International показва, че участниците масово пристигат с частни самолети въпреки заявените им амбиции за намаляване на вредните емисии.
Съмнителни цели за въглеродна неутралност
Генералният секретар на ООН изказа и съмнение в целите за въглеродна неутралност, които компаниите си поставят. Според Гутериш те се позовават на "съмнителни или смътни" проучвания и критерии, което служи за заблуждаване както на инвеститорите, така и на клиентите. "Това подвежда потребителите, инвеститорите и регулаторите с фалшиви разкази. Подхранва култура на дезинформация и объркване относно климата. И това оставя широко отворена врата за зелено замазване на очите", заяви той по време на речта си.
Скорошно проучване на Reclaim Finance показа, че макар и повечето банки да са поставили определени цели за финансиране, свързани с въглеродните емисии, голяма част от тях продължава да налива огромни средства в компании за изкопаеми горива, което до голяма степен потвърждава мнението на Гутериш.
Очакванията за лихвените проценти в Европа
Управителят на Френската централна банка Франсоа Вилерой дьо Гало, заяви, че очаква най-високите нива на основния лихвен процент на Европейската централна банка (ЕЦБ) да бъдат усетени през лятото на тази година. Повишаването на депозитната лихва на ЕЦБ от 2% до 2.5% през февруари изглежда почти сигурно, като последните прогнози показват, че най-високата й стойност ще бъде 3.2% през юли. Предишните предварителни изчисления предричаха върхов процент от 3.5%.По-високи данъци за богатите
Групата "Патриотични милионери", която е изградена от над 200 бизнесмена със състояние от над 1 млн. долара, призова световният елит в Давос да обложи свръхбогатите с допълнителни данъци. Причината за искането е, че според членовете на групата това би помогнало за справяне с "изключителното богатство" и намаляването на разходите на домакинствата."Това е проста, основаваща се на здрав разум икономика. Това е инвестиция в нашето общо благо и по-добро бъдеще, което всички ние заслужаваме, и като милионери искаме да направим тази инвестиция", се казва в съобщението. Отвореното писмо също така предупреждава за "епоха на крайности", белязана от нарастваща бедност, неравенство в богатството, антидемократичен национализъм, депресивни екологични условия и намаляващите възможности за средните работници да изкарват заплатата, която реално им позволява да водят нормален начин на живот.
Проучване, направено от Patriotic Millionaires, установява, че прогресивен годишен данък върху богатството - 2% за лица с нетни активи от поне 5 млн. долара, 3% за тези с нетни активи от 50 млн. и 5% за свръхбогатите с над 1 млрд. долара, можеше да е осигурил над 1.7 трлн. долара през 2022 г. Най-богатият 1% в света е натрупал почти две трети от цялото ново глобално богатство през последните две години, като данни на Oxfam показват, че те разполагат с 26 трлн. долара от общо 42-та, създадени през този период.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.