Фед забави повишаването на лихвата на фона на спадащата инфлация в САЩ
Централната банка възнамерява да продължи затягането на паричната политика


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Федералният резерв на САЩ повиши основния си лихвен процент с 0.25 процентни пункта в сряда, забавяйки още повече затягането на паричната си политика. След очаквания ход целевата лихва на централната банка достига диапазона 4.50 - 4.75%. Въпреки че инфлацията в САЩ през последните месеци плавно се забавя, институцията отново сигнализира, че възнамерява да продължи покачването на лихвените проценти, макар и с по-малки стъпки.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеФедералният резерв на САЩ повиши основния си лихвен процент с 0.25 процентни пункта в сряда, забавяйки още повече затягането на паричната си политика. След очаквания ход целевата лихва на централната банка достига диапазона 4.50 - 4.75%. Въпреки че инфлацията в САЩ през последните месеци плавно се забавя, институцията отново сигнализира, че възнамерява да продължи покачването на лихвените проценти, макар и с по-малки стъпки.
След като миналата година четири поредни пъти вдигна лихвата с по 0.75 пункта, Фед намали темпото през декември с повишение 0.5 пункта, а сега премина на още по-ниска скорост. Според собствените прогнози на централната банка, които не представляват конкретен ангажимент, а по-скоро ориентир за пазарите, лихвата ще достигне връх около 5.1% през тази година, което подсказва за предстоящи още две минимални покачвания.
Толкова висока основната лихва в САЩ за последно е била през 2007 г., а миналата година по това време стойността ѝ беше близка до нула. Рязкото покачване се пренася на разходите по заемите в икономиката, включително на лихвите по ипотеки, кредитни карти и други, с което потиска икономическата активност. Чрез затягането на паричната политика Фед цели да охлади прегряващата инфлация, която през 2022 г. надхвърли 9% за първи път от 40 години. Към декември тя се забави до 6.5%, което кара част от инвеститорите да поставят под съмнение решителността на Фед.
Покачващите се лихви вече оказват натиск върху икономическата активност. През последното тримесечие американският БВП нарасна с 2.9% на годишна база след ръст 3.2% през третото. Все пак забавянето е по-малко от очакваното, а пазарът на труда остава затегнат с рекордно ниска безработица от 3.5% към декември. Макар "темпът на увеличаване на работните места да се забавя", пазарът на труда продължава да "не е в равновесие", каза председателят на Фед Джером Пауъл.
"Видяхме потвърждение, че изгледите за инфлацията се подобряват, но това не означава, че Фед е готов да обяви победа", коментира пред The New York Times Сара Хаус, старши икономист от Wells Fargo.
Инвеститори и анализатори очакват Фед да започне да намалява лихвата на по-късен етап тази година, докато икономиката се забавя, а инфлацията продължава да спада.
Фед е доста напред в своя цикъл на затягане, но на другите централни банки им остава още работа, казва пред Financial Times Нийл Ширинг, главен икономист на Capital Economics. В четвъртък се очаква Европейската централна банка също да обяви ново повишение на своята лихва.
Пазарите приеха с оптимизъм последното решение на Фед. Индексът S&P, който по-рано през деня се понижи, се възстанови след изявлението на Пауъл и затвори деня с 1.1% ръст, с което достигна най-високото си ниво от август. Технологичният Nasdaq Composite се покачи с 2%. Доходността по 10-годишните американски държавни облигации спадна с 0.13 процентни пункта до 3.40% по данни на Financial Times. Индексът на долара, който измерва силата му срещу набор други валути, се понижи с 0.9%. След силна 2022 г. доларът започна да се обезценява със забавянето на лихвените повишения на Фед.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.