Съседи в нужда се познават: как се активираха доброволци и спасители след земетресението в Турция
Пловдив се оказа в центъра на инициативи за дарения и изпращане на помощи


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Да бъдеш добър човек и добър съсед изглежда единственото, което може да се направи след връхлитането на унищожителната сила на природата. Само часове след като Югоизточна Турция и части от Сирия бяха ударени от земетресение, жертвите от което засега надхвърлят 7 хил., България в лицето на институции и граждани реагира бързо. Част от причината беше вече тренираната готовност за реакция при спешни ситуации и желанието за взаимопомощ, събудени от войната в Украйна, наводненията в Каравелово и редица други бедствия.
Пловдив се превърна в един от центровете за доброволческа помощ. Оттук потеглиха екипите на "Аварийно спасяване" с общо 10 човека от София и Пловдив, като те ще бъдат и част от изпратения екип на Националната Асоциация на Доброволците в Република България. "Тепърва предстои да пристигнем и да организираме нашия лагер на място. Има трудности с обхвата, а и с горивото, тъй като по бензиностанциите в момента няма", коментира Георги Влайков, председател на Аварийно сдружение - Пловдив.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеДа бъдеш добър човек и добър съсед изглежда единственото, което може да се направи след връхлитането на унищожителната сила на природата. Само часове след като Югоизточна Турция и части от Сирия бяха ударени от земетресение, жертвите от което засега надхвърлят 7 хил., България в лицето на институции и граждани реагира бързо. Част от причината беше вече тренираната готовност за реакция при спешни ситуации и желанието за взаимопомощ, събудени от войната в Украйна, наводненията в Каравелово и редица други бедствия.
Пловдив се превърна в един от центровете за доброволческа помощ. Оттук потеглиха екипите на "Аварийно спасяване" с общо 10 човека от София и Пловдив, като те ще бъдат и част от изпратения екип на Националната Асоциация на Доброволците в Република България. "Тепърва предстои да пристигнем и да организираме нашия лагер на място. Има трудности с обхвата, а и с горивото, тъй като по бензиностанциите в момента няма", коментира Георги Влайков, председател на Аварийно сдружение - Пловдив.
От Пловдив потеглиха с 5 автомобила и 16 огнеборци и спасители от сектор СОД, част от 58-членния екип на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Заедно с това в града бяха организирани и организирани и инициативи за дарения и помощи за пострадалите - от Дениз Мутлу и Манол Пейков.

Даренията
Координирани от фигури, които вече станаха известни с други кампании като Манол Пейков, Лазар Радков и Никола Рахнев, бяха поотделно отворени няколко сметки и центрове за дарения. Към днешна дата те отчетоха общо над 610 хил. лв. събрани за пострадалите в Сирия и Турция. Двата активни пункта за дарения на дрехи, одеяла, печки и др. предмети от спешна нужда - в един апартамент на ул. "Трудовак" 13 от група доброволци и в централата на "Жанет 45" на бул. "Александър Стамболийски" 9 от Манол Пейков, преляха от вещи и хора.
Ситуацията на "Трудовак" 13 беше динамична, като приоритети се меняха в зависимост от наличията на момента. Докато в началото на деня имаше нужда от доброволци, само за час вече на място бяха пристигнали около двадесет души.
Натовареността и спешността на доброволците се усещаше още с пристигане на адреса, където всеки новодошъл бе приобщаван без въпроси. Нови одеяла, дрехи и други предмети се подготвяха на последния етаж на сградата и биваха спускани от втория етаж надолу, след което - директно качвани в налични товарни автомобили.
Приготовленията бяха започнали още от късните часове на 6 февруари от Дениз Мутлу и петима негови приятели, които от момента, в който обявяват своята инициатива, получават множество съобщения от хора, търсещи да помогнат с нещо. "Стотици хора са се свързали с нас, а за сега сме организирали и 5 буса, с които да транспортираме нещата. Постоянно коментираме какво може още да се направи и достави и мисля, че много повече неща ще могат да стигнат до хората в нужда", коментира Мутлу на място. Малко по-късно стана ясно, че бусовете вече са 11.

Даренията получени до посещението на екипа на "Капитал" на място надвишаваха капацитета на наличните им тогава товарни автомобили, а хора от цялата област на Пловдив пристигаха, за да помогнат или дарят още.
"Искахме да бъдем полезни с максимално бързото достигане (в критичните часове) на възможно повече от нужните неща до пострадалите от ужасяващото бедствие... и успяхме", коментира Павел Начев на страницата си във Facebook, един от координаторите на пункта.
"Жанет 45"
И докато този на "Трудовак" 13 вече няма да е активен, след като за едно денонощие успя да събере и изпрати цели 11 буса и 1 джип с помощи, този на "Александър Стамболийски" 9 ще продължава да набира такива.
На място в издателството в Пловдив, на "Александър Стамболийски" 9, ситуацията бе сравнително по-спокойна откъм прииждащи хора в сравнение с "Трудовак" 13. Въпреки това още до обяд на 7 февруари, бяха събрани дарения за около 3 товарни автомобила.

"Днес (7 февруари) най-вероятно няма да изпращаме автомобили, защото за сега нямам осигурени такива. Имаме потенциални предложения от едно-две места, но за сега няма нищо конкретно. До този момент сме получили и интерес за съдействие от градове като Варна и по-надалеч", коментира Гергана Георгиева, координаторка на действията на място. Според Пейков пък, вече се търси начин да се прехвърлят дарения и до най-откъснатата част: Сирия. Има шофьори, които могат да пътуват до там с лиценз.
От екипа на "Жанет 45" предупреждават, че дарения за дрехи трябва да бъдат само с нови такива заради изискване на турските власти, което те са получили - изключение тук правят якетата.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.