Войната в Украйна | Какво означава започващото посещение на Си Цзинпин в Русия
Според непотвърдена информация китайският президент може да проведе видеоконферентен разговор с Володимир Зеленски


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Китай се представи като потенциален посредник в конфликта в Украйна - твърдение, на което в Европа и САЩ се гледа скептично поради близките отношения на Си и Путин.
- От началото на войната обаче китайският лидер не е разговарял с украинския президент Володимир Зеленски.
- Външният министър на Китай Цин Ган разговаря с украинския си колега Дмитрий Кулеба, за да го призове за мирни преговори.
Китайският президент Си Цзинпин ще посети Русия за среща с президента Владимир Путин в понеделник, с което ще потвърди силните връзки на лидерите, въпреки че Западът осъжда нахлуването на Москва в Украйна.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
В края на посещението ще видим какво означава, но самият факт, че първото посещение на Си слелд консолидацията на властта му е в Москва за ТРИ дни говори много. И най-вероятно в момента се формира ново блоково противопоставяне на глобално ниво или казано по научному - биполярен свят.
Китай ще се представи за миротворец и ще се опита да изземе посредническите функции на Ердоган във войната в Украйна. Предвид настоящите позиции мир няма как да има - руснаците искат четирите области в рамките на техните административни граници + признаването им + падане на санкциите + неутралитет на Украйна. Украинците искат пълно изтегляне на руските войски, включително и от Крим + влизане в НАТО. Абсолютно взаимоизключващи се тези, защото Русия няма да допусне Украйа в НАТО, не и цяла. Единственият начин за бърз мир е, Западът да спре подкрепата си за Украйна и тя да седне максимално бързо на масата за преговори. Няма да стане, защото Западът вече е страна в конфликта.
По-интерсното ще бъдат следващите ходове на Си след Москва, защото се очаква да посети няколко европейски столици. Кои точно ще е ключово, моето предположение са Париж и Берлин. Това ще е последният шанс на Европа да заеме по-неутрална позиция и да запази отношенията си с Пекин в средносрочен план. Защото часовникът за Тайван тик-така.
Сигналите са ясни още преди Си да се е качил в самолета:
1. Западът изпада в изолация. Светът не е само ЕС и САЩ. И това все повече става видно.
2. САЩ и т.н. Запад се оформят като войнолюбива коалиция, на чиято съвест лежат всички войни в последните 30 г и милионите трупове: едни и същи са участниците в американските войни в Югославия, Ирак, Афганистан, Либия, Йемен, Сирия. В "цветните революции" в Египет, Алжир, Тунис, Украина, Грузия, несполучливите опити в Турция, Иран, Саудитска.
В този смисъл ЕС е смокиновото листо на вечната американска агресия. Симбиозата между ЕС и Нато е плашеща, защото бащите-основатели на ЕС изобщо не са имали пред вид пръкването на квазидържавно образувание, а икономически съюз. Съюз няма, има все по-военнизирана структура.
3. САЩ и сателитите му не желаят мир в Украина. Конфликтът започна заради отказа на САЩ да направи стъпки в гарантиране на сигурността на Русия и сега тази политика продължава за сметка на няколко стотин хиляди убити украински мъже и разрушаване на страната.
4. САЩ и сателитите му дори не прочетоха 12-те китайски точки, които да подготвят мирни преговори. А там ясно е записано, че Западът носи отговорност за войната.
5. Подходът на САЩ към съперниците на хегемонията му е обидно еднотипен, макар Русия и Китай да се различават тотално. Трябва да си много (...), за да обединиш стратегически тия два субекта. Предполагам, че Вашингтон ще провокира Пекин да прати войски в Тайван, по същата схема, по която принуди Москва да го направи в Донбас.
6. При все по-консолидиращият се неамериканоцентричен свят, БГ отново е на грешната страна на историята.
Защото:
- Ватикана също твърди, че в Украина има намеса на повече от една империи
- след Африка и Азия гласува да отпадне забраната руски спортисти да участват на международни състезания, вкл. и на олимпиадата в Париж.
И един анализ:
https://ria.ru/20230320/vizit-1858956528.html
Днес се навършват 20 години от изфабрикуваното нападение на САЩ над Ирак. Не е зле тия неща да се припомнят във връзка с нежеланието им войната в Украина да приключи.Мирният план на Китай е най-реалистичния възможен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.