МВФ: Високата инфлация помага на публичните финанси
Фондът призовава правителствата да използват тази тенденция за намаляване на дефицитите


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Високата инфлация е довела до намаляване на нетната дългова тежест на САЩ от 99% от БВП през 2020 г. до 95% през 2022 г. въпреки големите бюджетни дефицити на страната от времето на пандемията.
- В изследването на фонда се изчислява, че неочаквано увеличение на инфлацията с 1 пр. пункт би намалило дела на публичния дълг в БВП средно с 0.9 пр. пункта за държавите с дългово бреме над 50% от БВП.
- Развиващите се икономики и най-бедните страни се възползваха в по-малка степен от изненадващо високата инфлация поради зависимостта си от финансирането си с долари, а американската валута поскъпна.
По-високата инфлация е подпомогнала публичните финанси на развитите икономики и е добре правителствата да използват тази ситуация за намаляване на дефицитите. Това препоръча Международният валутен фонд (МВФ), който публикува изследване по темата в началото на седмицата. То показва, че изненадващият скок на цените през последните няколко години е помогнал за значително намаляване на дълговото бреме, отбелязва Financial Times.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.