Китай с нови военни учения в отговор на срещата на високо ниво между САЩ и Тайван
Френският президент Макрон отново заговори за желанието си Европа да се превърне в "трета световна сила" и да не разчита единствено на Вашингтон


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Китайски самолетоносач е в близост до Тайван и провежда учения.
- Очаква се това да е само началото на китайските военни учения в региона.
- Френският президент използва възможността отново да лобира за стратегическа автономност за Европа.
След като миналата седмица Говорителят на Камарата на представителите на американския Конгрес Кевин Маккарти и тайванският президент Цай Инг-вен се срещнаха в Калифорния, Китай започна мащабни военни учения във водите източно от Тайван и южно от Япония. Народна освободителна армия (PLA) е извършила поне 120 полета от самолетоносача "Шандонг" през последните три дни, заяви говорител на японската армия.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Съчувствам на опитите да се обясни политическата шизофрения на Вашенгтон...
Република Китай (Тайван) има дипломатически отношения с едва 13 страни, най-известната от които е Ватикана... Миналия месец Хондурас прекрати отношенията и се върна кам Пекин. Ерозията на подкрепата за непризнатата в ООН държава е конкретния повод президент(кат)а Цай да тръгне за Централна Америка.
Няма как да има "срещата на високо ниво между САЩ и Тайван", както пише Капитал, по простата причина, че официално Вашингтон - както и ООН - признава о.Тайван за част от КНР, с която има дипломатически отношения.
Още повече именно САЩ в лицето на президента Картър в продължение на политиката на тандема Никсън/Кисинджър през 1972 г. извадиха от ООН Р.Китай и я захвърлиха в дипломатическото нищо.
Това, което гледаме в момента е политическа шизофрения. Чиито проявления се опитват да ни обяснят горе.
За тези, които се интересуват, линк към един значително по-сериозен анализ по темата на CATO institute:
https://www.cato.org/commentary/are-americans-willing-die-taiwan
Заглавието е наистина сериозен гаф, Капитал, показва пропуски на базово ниво. Тайван е част от Китай. Това е официалната позиция на Държавния департамент. От там тататък няма как да има срещи на високо ниво , нивата са различни. Отвъд пропагандата, няма поводи за радост....Тайванците наистина са развили нова национална идентичност (почти едновременно със Северна Македония, и по сходен алгоритъм), факт. Но: географията е вече съдба, казва една мъдрост, и там няма поводи за радост за народа на Тайван, както няма за Украйна. Дано тайванците да са по-мъдри от другите...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.