Инфлационният проблем на Източна Европа
Страните в региона са първенци по ръст на цените и това няма скоро да се промени


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Източна Европа е засегната от по-висока инфлация, която преживява по-тежко.
- За нея допринасят редица фактори - от близостта до войната в Украйна и зависимостта от внос до недостига на работна ръка.
- Прогнозите са ръстът на цените да остане проблем за региона в близките години.
Повече от 30 години след падането на Берлинската стена икономическата пропаст между Западна и Източна Европа все още не е преодоляна. Една област, в която различията отново изплуваха на повърхността, е инфлацията. В България, Румъния, Полша, Чехия, Унгария, прибалтийските републики и останалите държави от региона през последните месеци средно цените растат с двойно по-бързи темпове, отколкото в страните от западната част на ЕС. За източноевропейците, чийто стандарт на живот все още не успява да догони този на богатия Запад, покачващите се цени представляват по-тежко бреме. Въпреки че според повечето прогнози инфлацията в Европа предстои постепенно да се успокоява, този процес ще е бавен, особено за страните от бившия социалистически блок, където покачващите се разходи за живот ще останат водещ социален и икономически проблем поне през следващите 1-2 години.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.