🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

ЕС – разединен срещу Китай

Посещението на двамата лидери показа различията в съюза спрямо Пекин

Макрон дойде, видя и не убеди
Макрон дойде, видя и не убеди
Макрон дойде, видя и не убеди    ©  Reuters
Макрон дойде, видя и не убеди    ©  Reuters
Темата накратко
  • Съвместната визита демонстрира напрежението в Европа по темата как да се действа с Китай предвид ескалиращата му конфронтация с Америка и подкрепата за Русия.
  • ЕС е зависим от Китай, както доскоро от Русия. Това може да бъде опасно.
  • Стратегията "бизнес както обикновено" изпраща погрешен сигнал към Пекин, че подкрепата за Русия и нейната инвазия не вреди на икономическите отношения.

Френският президент Еманюел Макрон се надяваше, че посещението му в Китай ще демонстрира европейското единство и подкрепа за усилията му за възстановяване на връзките с втората по големина икономика в света. За да подчертае това, той покани председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен да се присъедини към него.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1

    Непонятно ми е защо външнополитическите кирасири (елитни тежковъоръжени конници) на Капитал вместо да се опитват да слагат свои реплики в устите на политиците, просто в няколко точки не изброят правилната (тази на Дем.партията на САЩ) гл.т.?

    Дипломацията е тънка работа. А дипломацията на Изтока - още по-тънка. И детайлите, и репликите, и кой на кого е дошъл на крака, и кой кого изпратил ли е имат съществено значение за разбирането на ефекта от воаяжа.
    И фундаменталният въпрос е не за митичното единство на Европа (каквото няма по нито една съществена тема), а за силите и интересите, които са причина за разделението. Отделен и много съществен въпрос е защо ѝ е на Европа такъв тип единство, който я прави заден двор на САЩ. Да припомня, че бащите на сегашния ЕС съвсем не влагаха в него виждане той да е европейско копие на САЩ - ЕСШати, а друго - икономическа общност на НЕЗАВИСИМИ ДЪРЖАВИ!
    Също не по темата е другият фундаментален въпросът кой и защо изроди тази идея.

    Та за Китай и воаяжа на тандема Макрон-фон дер Л там.

    Едва ли може да се измисли по безумна политическа двойка!
    Докато германката е холограмен образ в ЕС на настоящия Държавен департамент на САЩ, и щурмува поста на ген.секретар на Нато, франсето опитва след тоталното политическо обезличаване и енергийна, и индустриална имплозия на Германия да я измести и да извади Франция начело на ЕС. Някаква фантома болка на голизма, защото Франция в случая опитва да измести от ръководните позиции в ЕС не просто държавата Германия, а окупираната, реално притежавана и управлявана от САЩ страна. С две думи: демаршът на Макрон е срещу САЩ и в този ЕС е абсолютно обречен.

    Затова фон дер Л се прикрепи към държавното посещение на френския президент в Китай - той да си мери приказките и да си знае мястото. И не че домакините не схванаха полицейските ѝ функции. Урсула бе оставена от китайците да си изговори приготвените реплики с американски акцент и смисъл, не я апострофираха и на изпроводяк я оставиха сама да си носи куфарите през VIP-a на летището без да си направят труда някой шести помощник на осмия зам.министър на външните да я изпрати. Ако помните, на някакво Г-20 в Пекин самолетът на президент Обама беше паркиран почти до царевицата и му пратиха да го вземе летищния автобус... Китайски намеци за значимост.
    Което на дипломатически език е изключително ясен знак за отношение: Китай не приема този ЕС като страна за преговори за каквото и да било и (както и Москва) по нормите на дипломацията желае да контактува със суверенни държави, а не с наддържавните им шапки.

    Позицията си за отдръпване от САЩ Макрон повтори и доста по-меко в Нидерланд, като засегна единствено Тайван и желанието си да не се бърка там.
    Милият! Защо тази акселерация така изведнъж и тъкмо сега, когато и с неговото активно съдействие ЕС се набълбука до мустаците в американското геополитическо блато!?
    Или бунтовете срещу пенсионната му реформа и нелишеното от перспектива изпращане на натовски военни в Украина му напомнят за случилото се на 21 януари 1793 г на площада на Републиката в Париж, когато французите потърсиха отговорност от владетеля по един изключително ...хумамен начин?

    Макрон не е Европа, фон дер Л - също. Така че - ако има резделение, то е в неЕвропата им.

    Нередност?
  • 2
    nxy48610609 avatar :-|
    amidala

    САЩ са против Китай. И ЕС е против Китай. Максимата "Враговете на нашите приятели са наши врагове" работи безотказно. Пък и Германия се сърди на Макрон за искането му за дистанциране от САЩ...
    И както личи, проблем не са толкова отношенията ЕС-Китай, а ЕС - САЩ.

    Нередност?
  • 3
    antipa avatar :-|
    D-r D

    До коментар [#2] от "amidala":

    Задокеанската хегемониална концепция е, че васалитетът трябва да обере негативите в противопоставянето му с напредващия за позицията. И тай като газетата огласява само и единствено тази гл.т. - за ритуалното жертване на Европа, нещата си идват на мястото.
    Тепърва предстои васалите да се надскачат по правоверност и да заклеймяват US фрондьора Макрон. Германският икономически министър пръв се отчете със заклеймяване на френския антиамериканизъм. Остава впечатлението, че не американци яко денацифицираха бабите му...

    Като написах Макрон, та се сетих за един съвсем нов китайски дипломатически виц по повод визитата му: тъй като Урсула по диплома е гениколог и дори няколко години била работила като такава, пекинците я възприели в делегацията на Емануел като личната му гениколожка.
    И тия първосигнални азиатци след десетина години ще ни управляват...

    Аз лично бих предпочел Путин, ама САЩ и ЕС много държат да е Си...И ще си го получим.

    Нередност?
  • 4
    epk1515013158546444 avatar :-|
    Венцеслав Ралев

    Колега, много ти се иска САЩ да залязат, знам. Поради някакви твои ирационални страхове от евроатлантизма, които страхове се надявам да са последица от идеологическа обработка от някоя надъхана дружинна ръководителка преди 40 или повече години. А не от неспособност да мислиш, дано да е първото. Само че САЩ няма да загинат. Помни ми думата. Ще загине Китай. Поради малоумната политика на председателя на асоциацията им по бридж през 80-те. Едно семейство - едно дете. Ей това ще им изяде главите. Колкото и да се ерчи другарят Си, апогеят в развитието на Китай ще бъде през 2035 или 2040 година. След това ги чака бавно спускане надолу. Към пропастта, в която в момента пропада Япония, ама тя е демокрация, а не дива средноазиатска република и като такава си има механизми да оцелее. Каквито Китай няма - и там някой ден ще дойде Виденовата зима. А САЩ реално имат 8 милиарда жители. Всеки, който малко от малко става за нещо на тази планета, отива да учи и работи в САЩ. Не при хунвейбините. Даже имаше такава песен на Висоцки, чуй я, ако не вярваш на мен. Пък ако препочиташ Путин пред Си, ами веднага ще ти купя еднопосочен билет за Улан Уде, да поживееш малко там. Да видим дали ще ти хареса?

    Нередност?
Нов коментар