Китайски дипломат се заигра с независимостта на страните от Прибалтика

Посланикът на Пекин във Франция постави под въпрос легитимността на страните, които са били част от Съветския съюз

Китайският президент Си Цзинпин подкрепя руския си колега Путин в инвазията му в Украйна
Китайският президент Си Цзинпин подкрепя руския си колега Путин в инвазията му в Украйна
Китайският президент Си Цзинпин подкрепя руския си колега Путин в инвазията му в Украйна    ©  Reuters
Китайският президент Си Цзинпин подкрепя руския си колега Путин в инвазията му в Украйна    ©  Reuters
Темата накратко
  • Според Лу Шайе тези страни от бившия Съветски съюз нямат ефективен статут по силата на международното право, тъй като няма международно споразумение, което да конкретизира статута им на суверенна държава.
  • Френското външно министерство изрази "тревога" от коментарите на Лу.
  • Думите на китайския посланик във Франция противоречат на заявената политика на Пекин спрямо бившите съветски републики, с които поддържа дипломатически отношения от септември 1991 г.

Европейските правителства реагираха с гняв и безпокойство на коментарите на китайски дипломат, който поставя под въпрос правния статут на бившите съветски държави и суверенитета на Украйна над Крим. Естония, Латвия и Литва, които възстановиха независимостта си от Съветския съюз в началото на 90-те години на ХХ век, заявиха, че ще извикат китайски дипломати в понеделник, за да се оплачат от забележките на Лу Шайе, посланик на Пекин в Париж, съобщава Financial Times.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 2
    • + 2

    Каква Прибалтика, какви 5 лв?

    Капитал дразнещо (но пък иновативно) започва да прилага методиката на разваления телефон в пропагандата!

    Не вярвам известният международен аналитик, подписал тази статия, да не разбира за какво става дума всъщност.

    Посланикът Лю Шайе каза, че (преразказвам с лошия си френски въпросната част от неговото изказване) според международното право страните от бившия СССР нямат ефективен статус, защото няма международно с ъ г л а ш е н и е (!), което да конкретизира техния статут на суверенни държави.
    Не е назовал нито една страна поименно и фактът, че едни изпискаха, говори, че са разбрали какво е казал.

    Дипломатът изключително очевадно натърти, че тепърва се налага Ялта 2.0, и че западният модел с разпада на Югославия на нежизненоспособни парчета (Косово, БЮРМ, Босна и Херцеговина) е видимо неприложим към разпаднатия преди това СССР, в резултат на което механично се създадоха абсолютно нежизнеспособни страни, които поради това на мига станаха чужди сателити (Украина, Армения, Грузия, Киргизстън, Молдова, Узбекистан).

    За разлика от дребните постюгославски републички, постсъветските обаче заради геополитическото си местоположение са много по-мощни потенциални генератори на напрежение, което е много видимо от домакинството на Украина на американската прокси война. Проблемът за Пекин е, че фитилът и на едните, и на другите го държат американците. И ако една ескалация на напражението по линията Косово-Сърбия може да навреди единствено на икономическите интереси на Китай, "възпаляването" на мюсюлманския екстремизъм в уникално бедните Средноазиатски бивши ССРепублики е стратегически проблем за Поднебесната.
    А подпалването на Украина е пример, че Вашингтон няма да се спре пред нищо, за да удължи агонията си на хегемон.

    Всъщност това каза посланик Лю.
    При това много разбираемо.

    Друг е въпросът за неособено адекватната реакция на 80 евродепутати, които светкавично поискаха от френската външна да изгони китайския посланик, защото бил казал, че Крим е руски. От Екатерина Велика насам е все такъв...
    И това в навечерието воаяжа на поредната политическа евроеднодневка в Пекин в опит с тропане по масата да отклони стратегическия курс на ККП към световно лидерство.

    Някой определено не знае какво прави.
    И това не е посланикът...

    Нередност?
  • 2
    demokoko18 avatar :-|
    demokoko18
    • - 1
    • + 1

    Въпросът "а чий е Владивосток ?" не е шега, а е много важен за Китай. И е ясно, че те не искат да отговорят на този въпрос сега.

    По-добре да изчакат 30-40 години да помпат ресурси ( и вода от Байкал) и тогава ще му дойде времето и на този въпрос...

    Нередност?
  • 3
    epk1515013158546444 avatar :-|
    Венцеслав Ралев
    • - 4

    До коментар [#1] от "D-r D":

    Агония на хегемон? Хубава агония. БВП на САЩ е малко повече от този на Китай... при четири пъти по-малко население. Математика за трети клас, докторе. И в определени периоди от историята Крим е бил български. По какви критерии да определим чий е и дали няма правно основание ние да го анексиране? Или Турция? Между другото, въпросът чий е Владивосток е много основателен. Ти как мислиш? Чий е?

    Нередност?
  • 4
    weiss avatar :-|
    Weiss
    • + 1

    До коментар [#3] от "Венцеслав Ралев":

    Кое чие е се разбира най-добре, ако се опитате да отидете там. На границата обикновено става ясно :-) А иначе иновативният подход в измерването на БВП в съотношение с населението като показател за значимост е икономическа наука на ниво предучилищна образователна степен, в духа на използвания наратив. Ако беше толкова просто, Монако или Бруней щяха да са господари на света. Ако наистина искате да разширите познанията си в тази сфера, мога да Ви препоръчам много интересната статия на Жак Сапир в Америкън Афеърс, тя би отговорила и на въпросите, които сигурно си задавате напоследък... Или не.
    https://americanaffairsjournal.org/2022/11/assessing-the-russian-and-chinese-economies-geostrategically/

    Нередност?
Нов коментар