Китай търси влияние в Украйна и ЕС с разговора на Си със Зеленски
За Украйна телефонният разговор не доведе до конкретни резултати, но поне започна диалог с Пекин


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Китай ще изпрати специален пратеник, който да се движи между враждуващите страни.
- По време на разговора Си е повторил противопоставянето на Китай срещу всякакво използване на ядрени оръжия във войната.
- Преди войната Китай и Украйна имаха близки отношения.
Китайският президент Си Цзинпин се е срещал или обаждал на руския си колега Владимир Путин поне пет пъти след нахлуването на Москва в Украйна. Но първото му обаждане до украинския президент Володимир Зеленски дойде едва тази седмица, дни след като китайският посланик в Париж разгневи Европа, като постави под въпрос суверенитета на постсъветските държави.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Кирил, чувал ли сте нещичко за "Мотор сич"?
Тази украинска компания за авиодвигатели скоро след майдана бе купена с междудържавно споразумение от китайска държавна компания (не ѝ помня заглавието) за 4 или 5 млрд $. Изведнъж киевското американско посолство се усети, че КНР придобива сериозен стратегически ресурс и натисна Зеле да отмени сделката. Отмени я. Без да връща милиардите...
При бомбардировките РФ много внимава да не цели "Мотор сич", ако че прави двигатели за БПЛА.
Защо ли, Кирил?
P.S. Чета при китайците друга трактовка на разговора. Не за следвоенно влияние на упоменатите горе територии, а за избягване на ядрена война.
Преди месец Пекин предложи мирен план за приключване на прокси войната на САЩ в Украина. И Киев го отхвърли веднага след Вашингтон и Брюксел и със същите обяснения, с което едната група участници в проксито се освети за пореден път.
Пекин не е променил нищо в мирния си план, Киев - отношението си към него - също. Т.е. Си и Зеленский по същество няма за какво да си говорят. Да, за китайските милиарди, откраднати в "Мотор сич", но допускам, че Си по темата ще говори с дригиго по-късно.
Китайски медии, които прегледах, поставят в центъра на разговора темата за ядрената заплаха и пишат, че Зеленский, вероятно, е получил изчерпателна представа какво ще се случи, ако се подведе по западните провокации.
Изборът на ядрената заплаха като основна тема в разговора/монолога на Си, допускам, почива на много по-високото му ниво на информираност за реалната ситуация от това, което има масовата публика в западния блок, плакната от грозна пропаганда.
Вероятно е обяснил на актьора-президент, че навлизане на войски на Нато на територията на страната му ще задейства ядрения бутон.
Не знам. Просто разсъждавам.
Но щом Си е решил, че отсрещната страна не разбира добре езика на намеците и нещата трябва да ѝ се сведат бавно и по точки, вероятно знае нещо пределно тревожно, което се подготвя. И предупреждава какви биха били последиците.
Онзи ден беше годишнина от Чернобил. Помня го прекрасно. Прекалено сме близко за да си организираме зорлем за чужди интереси нов радиоактивен облак оттам.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.