Кемал Кълъчдароглу - човекът, който може(ше) да детронира Ердоган
Има реален шанс президентът да загуби властта. Но нищо не е предопределено
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Напълно възможно е след вота на 14 май наглед всемогъщият Ердоган да бъде пратен в опозиция след 20 години начело на страната първо като премиер и после като президент.
- Евентуалният успех на Кълъчдароглу ще се дължи повече на провалите на президента, отколкото на собствените му качества.
- Най-лошият вариант е победа на Кълъчдароглу с минимална преднина. Притесненията са, че тогава Ердоган може да откаже да признае поражението си.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Следващите 2 седмици ще се ядат доста пуканки и мисля, че ще се повтори сценарият от изборите в САЩ през 2016 г., когато всички предричаха победа на Хилъри.
На първия тур Кемалчо може и да спечели, но разликата ще е минимална. На балотажа нещата ще са на кантар или в полза на Ердоган. Дори и да загуби, Ердоган контролира армията и полицията и шансът за промяна е минимален. Докато в досегашната съвременна история армията е била бушонът на демокрацията срещу автокрацията, сега тя е с обърната роля. Най-вече заради проваления пуч срещу Ердоган в същата тази 2016 г.
За наше съжаление е всичко това, защото един по-умерен и прозападен управляващ в Анкара е в наша полза, докато един "султан" винаги ще се облизва за 1/3 от българската територия.
До коментар [#1] от "kuranakyumura":
Не съм съгласен с последното. Прозападен президент, в случая Кемал, гарантирано ще бъде US активиран военно, което Таийп няма да допусне. По-активно включване на Турция в американска война няма да остави БГ настрана.
Митовете за претенции за1/3 от БГ ми е неудобно да коментирам. Да, турски войски са в съседни Ирак и Сирия, но заради КЮРДИТЕ и ПКК. Ако в Кърджали и Хасковско имаше кюрди от ПКК - да, можеше да се очаква. Но няма.
Ердоган президент е обратното на война. На американската прокси война.
До коментар [#2] от "D-r D":
Толкова да си луд е прекалено, значи Америка е врага, а Турция са добрите. Какъв идиот трябва да си, за го твърдиш. За Русия в момента може да е така, но за България?
До коментар [#3] от "popopo":
Интересите ни видимо съвпадат с нейните за неескалиране на войната. Ти какво мислиш за войнана?
До коментар [#2] от "D-r D":
Съгласен съм, но това е в краткосрочен план. България няма как да излезе от американска орбита и скоро натискът да се включим в антируската коалция ще ни смаже и ние ще се озовем там с двата крака. Затова в дългосрочен план проамериканско правителство в Турция ще елиминира опасността при по-силно съешаване между Ердоган и Путин ние да изгорим като "случайна жертва".
Рано или късно, една ислямизирана Анкара ще погледне пак на Балканите, като изчисти кюрдския проблем. Това може скоро да се случи. Просто погледни почти явния съюз между Русия и Иран, дефакто васалното положение на Сирия към Москва, остава само Ирак, като последна територия, която кюрдите населяват. И в нея има турски войски.
Забравих да отбележа, че преговорите между Турция, Иран и Сирия за регулиране на региона вече започнаха с руското посредничество. За съжаление, времето на кюрдите е преброено.
До коментар [#6] от "kuranakyumura":
не е сериозно това, дето пишете. с акъла сте си и ме е срам да ви пиша, че кюрдите са 20 процента от населението в турция. кюрди освен в турция, сирия и иран има в азербайджан и ирак. това е американският дестабилизационен план велик кюрдистан.
пропускате деленето в близкия изток на шиити и сунити. доста глупаво е да се опитвам в 3 изречения да го обясня.
русия трайно измества сащ в близкия. и отпуска фандък на турция в туран.
p s. бг може да е жертва сама заради политиците си. и като ги гледам, май ще е...
Защо да не е сериозно? Една ос Турция-Иран-Азербайджан няма да позволи на кюрдите да гъкнат. Анкара и Баку вече са съюзници, остава да се включи на пълни обороти Техеран. В Ирак ще започнат дестабилизационни и дезинтеграционни процеси именно в насока сунити-шиити. Кюрдите ще ги вардят незаконните окупационни турски войски, които са и сега там. Какво като са сега 20%, в Израел преди 70 години палестинците бяха мнозинство, а сега са в най-големия концлагер в света - ивицата Газа и в донякъде по-либералния режим на Западния бряг.
Нашите политици ще имат огромно значение за отношенията ни с Ердоган - факт. Както Зеленски жертва Украйна и накара Путин да влезе в страната, така и ние може да сътворим някоя подобна глупост.
До коментар [#8] от "kuranakyumura":
Видимо просто теретизирате за ситуацията с кюрдите по места. Можете ли да обобщавате по същия начин за славяниТЕ?! Не. Защо смятате, че етничесщата щарта там е доминираща?
Кюрдските племена в Турция и останалите в района дори не говорят на общо наречие. Нямат нищо друго общо освен общ корен. В този смисъл единствената обединяваща ги (абсолютно изкуствено!) доктрина е американската дестабилизационна Велик Кюрдистан.
Там не е ключът от бараката
Ако Кевал успее да се класира, Турция ще се раздели яростно по подобие на БГ. Но не по страната козяшка линия за или против Русия, а по отношение на здравия разум и евроизмишльотините.
В този смисъл Реджеп олицетворява нацията.
Докторе, ако смяташ че един зле образован див средноазиатски диктатор олицетворява съвременна Турция, просто си в грешка. Кемал Ататюрк в момента се върти като вентилатор в гроба, като ти слуша коментарите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.