За първи път балотаж най-вероятно ще определи президента на Турция
Ердоган е получил малко над 49% от гласовете на първия тур, а основният опозиционен кандидат Кълъчдароглу – почти 45%


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Нито Ердоган, нито неговият претендент преминават прага от 50%.
- Съперниците се разминават в преброяването на гласовете на изборите.
- Резултатите отразяват дълбоката поляризация в страната, която се намира на политически кръстопът.
Турция се насочва към втори тур на изборите, след като президентът Реджеп Тайип Ердоган надделя над своя съперник от опозицията Кемал Кълъчдароглу на изборите в неделя, но не успя да получи абсолютно мнозинство, за да удължи 20-годишното си управление на страната. Нито Ердоган, нито Кълъчдароглу преминаха прага от 50%, необходим за избягване на балотажа, който ще се проведе на 28 май. Изборите се определят като оценка за все по-авторитарния начин на управление на Ердоган.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
По подобие на левичарските се посестрими газетата всячески (дори и с безкрайното "прожектиране" на образа на претендента като 25-ти кадър в киното) се опитва да наложи един турски политик, който за почти половинвековното си пребиваване в политиката не е постигнал нищо запомнящо се.
И ако да допуснем, че не мен нещо ми е убегнало, моля всеки, който знае за някакво оставило следи действие на Кемал Калъчдароглу през годините да не се колебаи и да ме репликира.
Защото много остро се налага да се запитаме: защо западната пропаганда изведнъж взе да представя като знаме на промяната в Турция един абсолютно безличен досега политик?
А не стана ли същото и у нас преди 2 години, когато едни приятни мушмороци отвън ни бяха натрапени от амбасадата на Козяк като самата промяна? И последваха вече 3 г. безвластие, избори през сезон: държава в свредел!
Всъщност това е модела, по който Западът дирижира своите повече или по-малко цветни революции за събаряне на не 100% верни им правителства, които си позволяват да виждат национални интереси и извън черджето със звездичкити и чертичките. Но подходът е бездарно еднакъв и към малка, обрулена, безверна БГ и към огромна, богата и все по-вярваща Турция.
Колкото за 20 години секуларитаристът Калъчдароглу можа да противодейства на постепенното ислямизиране на турското общество от Ердоган, толкова ще се справи и с останалото от програмата на кемалистката си партия - хич!
Защото Кемал и кохортата дребни турски политици зад него (които нямат нищо общо помежду си нито като партийни програми, нито като личностни отношения, а просто са сбрани с метлата за масовост от амбасадата на тамошната ул. Козяк) трябва да доерозира и дораздели турското общество. Както набързо това направиха ПП/ДБ с българското... Просто схемата е същата...
Победа на Кемал е гаранция за българизация на Турция!
P.S. Да припомня на известния и много уважаван външнополитически анализатор г-н Кирчев, че вчера в Сурция се проведоха и избори за Меджлис. Там като предварителен резултат сериозно лидира алиансът на Ердоган. И недоумявам каква парламентарна република ще връща евентуалният политик Калъчдароглу, с малцинството си в Меджлиса?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.