Си Цзинпин с амбиция Китай да увеличи влиянието си в Централна Азия
Президентът обяви мащабен план за развитие на региона, включващ изграждане на инфраструктура и стимулиране на търговските отношения


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Китай е готов да координира стратегиите за развитие на Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан и да помогне за модернизацията им.
- Пекин разглежда Централна Азия като изключително важна за сигурността на политически чувствителния си западен регион Синдзян.
- Русия започна да губи влияние в целия бивш Съветски съюз на фона на широко разпространеното недоволство от войната в Украйна.
Президентът Си Цзинпин увеличава усилията си за нарастване на китайското влияние в Централна Азия, като организира първата лична регионална среща на върха, посветена на укрепването на връзките с район, в който традиционно доминира Русия. Тъй като Москва е отслабена от войната в Украйна, двудневната среща на върха, която започна в четвъртък, е шанс за Пекин да настоява за по-силни икономически и политически отношения с пет стратегически важни бивши съветски републики - Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан и Туркменистан.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Смятам, че е доста под нивото на публиката упоритото отъждествяване на политиката на КНР с председателя Си.
Все пак Китай не е Бруней.
Ако е пропагандно задължително за противниците на хегемона да се прави такава персонализация, то е удачно успехите на КНР да се етикират с Китайската комунистическа партия, която ръководи страната от 1949 г.
И по темата - една схематична макар карта на Азия би илюстрирала прекрасно концепцията на Пояса и пътя - заобикалянето на морските маршрути за доставка, които флотът на САЩ може да блокира относително лесно - най-вече Молукския пролив, откъдето минава огромна част от вноса и износа на Поднебесната.
В този смисъл сухоземните транспортни коридори, вкл. и тези през централноазиатските републики до Турция и оттам към Африка и Европа са сериозна и безопасна алтернатива.
Всъщност в документа от срещата в Сиан на няколко пъти се говори за безопасност. Това е ключовият момент от срещата: Китай предложи на съседните си постсъветски републики не само икономическа помощ за инфраструктурните си проекти за десетки млрд $, но завоалирано им предложи и равностойността на 3,2 млрд $ за купуване на китайско въоръжение! Китай реално отвръща на англосаксонския морски съюз AUKUS с прокитайски сухоземен военен съюз на страните в Средна Азия. През които ще минава транспортната шосейна и ж.п. магистрала изток-запад.
Т.е. Китай работи абсолютно по американски - икономическо и военно подчиняване.
И няма как да бъде упрекнат, че не асимилира и прилага водещото know how...
Да де, ама ако лошият Запад не купува китайската продукция, с икономиката на Китай е свършено. Така че няма нужда американският флот да контролира нещо си. Малко санкции и са до там. Точно затова на другаря Си му треперят гащите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.