Законът за медийната свобода в ЕС: беззъба или ненужна намеса
Оценките за обсъждания в Европейския парламент нов регламент показват различната ситуация в медийната среда в източната и западната част на Европа


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Свободата на медиите вече се разглежда от Европейската комисия в годишния доклад за върховенството на правото, който може да спира евросредства за държавите в риск.
- Към момента се финализира крайният вариант за първия Закон за медийната свобода в ЕС, като намеренията са добри, но в голямата си част се състои от препоръки с нисък реален ефект за проблемните държави.
- Неправителственият сектор и политици от Централна и Източна Европа призовават за повече регулации в защита на медийния плурализъм.
Миналата есен Европейската комисия предложи регламент (най-силния възможен законодателен акт) за създаване на обща рамка за медийни услуги на вътрешния пазар (под името Европейски закон за свободата на медиите (EMFA)). Целта на законодателството е да осигури правила на ниво ЕС за свободно изразяване и за независимост на всички медийни участници и организации. Инициативата е част от усилията на съюза за отстояване на принципите на демокрацията, а темата за първи път е включена в годишния доклад за върховенство на правото в ЕС през миналата година.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.