Векът на Ердоган
Промяната се оказа невъзможна. С преизбирането на президента Турция ще продължи да бъде все по-авторитарна вътре и все по-агресивна и сприхава навън


Светла Павлова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- За пореден път слуховете за политическата смърт на Ердоган се оказаха силно преувеличени и той спечели балотажа на президентските избори.
- За ЕС, САЩ и НАТО това означава, че Турция ще продължава да бъде проблемен и непредвидим партньор.
- За турската икономика "неортодоксалните" му възгледи обещават още инфлация, обезценяваща се валута, раздуване на дефицитите и предпазливи западни инвеститори.
"Ще бъдем заедно до гроб", възвести Реджеп Тайип Ердоган от покрива на автобус пред ликуващите си привърженици в родния Истанбул в неделя вечер, преди по традиция да отлети към столицата Анкара, за да произнесе официалната си победна си реч. В зависимост дали сте от привържениците или от критиците на преизбрания турски президент, изказването му звучи като обещание или като заплаха.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Логичното се случи, мачът беше свирен още на първия кръг, като се видя, че Ердоган спечели. За нас остава надеждата, че Баце все още може да го омая, а американците малко да смекчат натиска към Анкара, за да не изперем ние пешкира накрая.
До коментар [#1] от "kuranakyumura":
Ако авторката познава отгоре-отгоре турската история от след Османската, ще знае, че всички - ама всички без изключение - турски правителства от Мустафа Кемал, та до Реджеп (който го превърна във виртуозност) седят на два стола/бозаят от две кози! Като в сблъсъка на свръхсилите успяват да прокарат турските национални интереси и да изкарат максимума и от янките, и от руснаците. Без да си развалят никога отношенията нито с едните, нито с другите.
Всъщност руснаците предупредиха, Ердоган за готвещия се опит за преврат през юли 2016 г, въпреки че турските ВВС свалиха техния Су-24. Александър Дугин, близкият приятел на шефа на канцеларията на Реджеп - Ибрахим Калън, беше личният пратеник на Путин.
Мустафа Кемал наистина избутва исляма, въвежда секуларизма, латиницата и западната култура, но взема от Ленин заем и оръжие и Фрунзе му помага в прогонването на англо-френско-гръцките интервенти от Турция.
Джемал Гюрсел приема да се разположат американските ядрени ракети Юнитер в Турция, което реално предизвиква Карибската криза, но стриктно спазва Съглашението от Монтрьо и не допуска в разрез с него американски бойни кораби в Черно.
Бюллент Еджевит провежда операция Атила в Кипър, като флотата му се разминава със Средиземноморската ескадра на СССР.
За Реджеп всичко е ясно.
Тук голямото питане трябва да е: защо едни го могат, а българските политици от зората на Третата БГ държава и до сега слагат абсолютно всички яйца в една кошница и тя винаги се оказва продънена?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.