Как САЩ се стремят да променят глобалната икономика
Вашингтон иска да съживи американската средна класа и демокрацията в страната, като в същото време се бори с изменението на климата и установи трайна технологична преднина пред Китай


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Стратегическото съперничество с Китай заема централно място в новото мислене.
- Много от съюзниците на САЩ се опасяват, че не виждат своите интереси в тази нова визия.
- В Европа все още има опасения, че новата глобална икономическа архитектура, проектирана във Вашингтон, неизбежно ще облагодетелства американските производители и работници.
В подхода на САЩ към международната икономика настъпва невидима революция. С появата на новото мислене се променят глобалната икономика и западният съюз. Подходът беше представен най-ясно в речта на Джейк Съливан на 27 април в института "Брукингс". Фактът, че Съливан е съветник по националната сигурност на президента Джо Байдън, е подсказка. Стратегическото съперничество с Китай заема централно място в новото мислене. Но речта на Съливан се простира далеч отвъд геополитиката. Тя представляваше изключително амбициозно усилие да се обединят вътрешните и международните цели на администрацията на Байдън и да се превърнат в едно съгласувано цяло, пише в анализ Financial Times.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.