ЕС и ЕЦБ търсят начин да помогнат на украинските бежанци да обменят спестяванията си в евро
Задачата е трудна заради неяснотата около стойността на хривната


Научавайте всичко най-важно. Обобщение на случващото се и последствията от него за хората, бизнеса, икономиката и политиката.
Европейският съюз (ЕС) има сериозни трудности в разработването на механизъм, който да позволи на украинските бежанци да обменят спестяванията си в евро или други европейски валути, пише Financial Times. Причината за забавянето е несигурността около стойността на гривната, която беше замразена от местното правителство на нивата отпреди началото на инвазията на Русия.
Европейската комисия (ЕК) е в продължителни дискусии с Европейската централна банка (ЕЦБ) за създаването на механизъм, който да позволи определена сума от спестяванията в украинската валута да бъдат заменени в евро, но схемата ще изисква гаранции от държавите - членки на ЕС, за покриване на потенциални загуби от стойността на гривната.
Според запознати с въпроса източници, забавянето на представянето на подобен механизъм не е заради липса на желание от страна на европейските длъжностни лица. Ключът по-скоро се крие в това, че Украйна спря по-голямата част от търговията с валута и замрази официалния обменен курс за гривната на предвоенните нива. Страната също така наложи мораториум върху плащанията в чуждестранна валута, с изключение на тези, които подкрепят военните усилия на страната.
"Най-големият проблем, който хората имат, е, че пристигат с гривните и не могат да ги обменят... защото обменният курс е див", каза пред Financial Times Олга - украински доброволец, помагащ на бежанците, пристигащи на централната гара на Варшава. Банките и обменните бюра обаче не са склонни да приемат украинската валута, а дори и служители да получат обменните курсове, те често са с огромни отстъпки спрямо предвоенните нива или подлежат на непосилни такси.
ЕЦБ е обмисляла въпроса
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард описа задачата пред водената от нея институция като "сложна". "Имаме нужда от гаранция за обмена. Понякога нашите правни рамки показват своите граници в кризисни времена", заяви в понеделник Лагард. Тя говори пред медиите, след като ЕЦБ изпрати първоначален план за схемата за обмен на украинската гривна в европейски валути до ЕК. Ключова част от този план е даването на гаранция от ЕС за покриване на риска от валутни загуби в централната банка. Даването на подобна гаранция от страна на ЕС е задължително, защото в противен случай действията на ЕЦБ биха могли да бъдат разглеждани като директно финансиране на чуждо правителство, което е забранено в устава на блока.
Това не е единственият проблем пред ЕЦБ. Притеснението за финансовата институция е, че ще остане в ситуация, в която държи голяма сума гривни, която може да загуби значителна част от стойността си и няма да може да бъде заменена обратно в евро, поне докато войната приключи.
Задачата пред ЕК също не е лесна. Тя трябва да намери начин, по който да даде нужната гаранция на ЕЦБ, а според документ, видян от Financial Times, размерът й би бил между 1 и 3 млрд. евро. Подобни свободни средства в европейския бюджет няма, което поставя Брюксел в допълнително затруднено положение. "Приветстваме всички тези усилия. Комисията е в контакт с ЕЦБ и други централни банки, за да ги насърчи да намерят решения, за да покажат солидарност с украинските бежанци", се казва в позицията на Европейската комисия.
Полша вече разработи подобен механизъм
Страната, в която до момента са избягали най-голям брой бежанци - Полша, обяви, че подобен механизъм вече е одобрен. Полската централна банка обяви подписването на споразумение с украинските си колеги. То ще позволи на всеки възрастен украински бежанец да обмени до 10 хил. гривни в полски злоти, като решението ще влезе в сила от 25 март. 10 хил. гривни се равняват на около 340 долара.
Нападането на Украйна от Русия доведе до сериозен натиск за банковите системи на съседните страни, след като и бежанците, и местното население започнаха да теглят голяма част от спестяванията си.
Данни на Полската централна банка сочат, че парите в обращение са се увеличили с 11% от 24 февруари, като от финансовата институция посочват "безпрецедентното теглене" като главна причина. Точно това е довело и до проблемите с парите в брой, които да могат да бъдат изтеглени от банкоматите в Полша. От банката заявиха, че ситуацията се е стабилизирала след първата седмица на войната.
Броят на тегленията в брой в Литва се е удвоил след инвазията в Украйна, което доведе до изпразване на някои банкомати. И тук след първата седмица положението се е нормализирало. Централните банки на Естония, Латвия, Финландия, Словакия и Унгария също отчитат по-високо търсене на пари в брой.
3 коментара
Европа да тропне с крак, стига е обслужвала американските интереси и да реши веднага по дипломатически път кризата в Урайна. Последната никога няма да бъде същата и в целите си граници, но нека не се причинява повече всичко това на украинския народ. Докато Европа се е свила, стои послушно нищо добро не я чака. Тя рано или късно след като масите обеднеят и се надигнат и започнат да свалят правителствата си, ще вземе мерки, но за украинския народ ще е късно!
А в момента у нас петата колона (путинягите) с торби изкупуват евро, което заминава за Русия. На бърза ръка еврото от "под 1,96" стигна "над 1,97". Намордник за продажниците!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход