Войната в Украйна | Около 100 цивилни са евакуирани от Мариупол, още хора остават блокирани; Сигнали, че Русия се готви да завземе Молдова
Експлозии в руския град Белгород до границата с Украйна; Русия не бързала да приключи войната до 9 май; Украйна твърди, че е ударила два руски кораба


Научавайте всичко най-важно. Обобщение на случващото се и последствията от него за хората, бизнеса, икономиката и политиката.
Около 100 цивилни граждани бяха евакуирани от стоманодобивния завод "Азовстал" в Мариупол в неделя, след като останаха обсадени вътре в продължение на седмици. Операцията беше организирана от Червения кръст и ООН и координирана с двете страни в конфликта. "За първи път от началото на войната този жизненоважен коридор заработи", каза украинският президент Володимир Зеленски в традиционното си нощно видео. Хората са били изведени до център за временно настаняване в района на Донецк и се очаква да пристигнат в контролирания от украинците град Запорожие днес.
Смята се, че в бункерите и тунелите под завода все още остават около 1000 цивилни граждани и 2000 бойци, посочва Guardian. Според представител на Националната гвардия на Украйна ще са необходими поне още две операции по евакуация, за да бъдат изведени всички хора. В същото време по информация на властите в Мариупол Русия е подновила бомбардировките веднага след като автобусите с цивилните са потеглили.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.