Войната в Украйна кара САЩ да преосмислят военните си запаси
Развитието на бойните действия е противоположно на очакванията на американските генерали за модерни битки


Научавайте всичко най-важно. Обобщение на случващото се и последствията от него за хората, бизнеса, икономиката и политиката.
Американската армия е водещата военна сила в света, като голяма част от това се дължи на модерното въоръжение. То е създадено на базата на разработвани с години доктрини за военните действия и начина, по който те ще се развиват в следващите десетилетия. Според Вашингтон войната ще става все по-технологична и нуждата от използване на голям брой амуниции и ракети не е толкова голяма.
- Руските частни армии могат да се превърнат в заплаха за Путин
- Байдън е на посещение в Киев, САЩ предупредиха Китай за оръжието за Русия
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеАмериканската армия е водещата военна сила в света, като голяма част от това се дължи на модерното въоръжение. То е създадено на базата на разработвани с години доктрини за военните действия и начина, по който те ще се развиват в следващите десетилетия. Според Вашингтон войната ще става все по-технологична и нуждата от използване на голям брой амуниции и ракети не е толкова голяма.
- Руските частни армии могат да се превърнат в заплаха за Путин
- Байдън е на посещение в Киев, САЩ предупредиха Китай за оръжието за Русия
Ходът на войната в Украйна обаче показва, че тези виждания като че ли все още не са приложими за останалата част от света. И Русия, и Украйна използват огромно количество боеприпаси, като бойните действия често не включват директен контакт между двете страни. Изчисления на Financial Times показват, че украинската армия използва около 6 хил. боеприпаса на ден, докато руската - 20 хил.
Този подход, който е бил характерен за миналия век, е в тотална противоположност с приетите от американците доктирини, което поставя армията в ситуация, в която може да се усети недостиг на оръжие и боеприпаси. Фактът, че страната е най-големият доставчик на военна техника за Киев допълнително, усложнява ситуацията.
Това мнение се споделя и от председателя на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили. "Един от уроците от тази война е много високите нива на използване на конвенционални боеприпаси и ние преразглеждаме собствените си запаси и собствените си планове, за да сме сигурни, че сме се справили правилно", казва Мили в интервю за Financial Times. "Опитваме се да направим анализа, за да можем след това да преценим какво според нас би било истинското изискване. И тогава трябва да го заложим в бюджета", добави той. "Боеприпасите са много скъпи", завършва генералът.
Натиск върху отбранителната индустрия
Натискът върху отбранителната индустрия се усеща не само в САЩ, предупреждава и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Според него Украйна използва боеприпаси "на много по-високо ниво от очакваното" от много от страните членки, което оказва напрежение върху производителите. Плановете за пролетна офанзива на украинската армия, които бяха главна тема на срещата на представители на съюзници на Киев в Брюксел, изискват още по-голямо количество амуниции, което ще доведе и до значително по-високи разходи.
Избухването на отделен конфликт като този между Китай и Тайван и вземането на участие от страна на американската армия най-вероятно биха надвишили запасите на Пентагона, твърди мозъчният тръст Center for Strategic and International Studies. Въпреки това Марк Кансиан, старши съветник в международната програма за сигурност на CSIS, казва, че е уверен, че Пентагонът предприема стъпки за справяне с евентуални недостатъци в готовността и че запасите му за момента са достатъчни. "Умерено съм загрижен, но и оптимист, че въвеждаме корекциите, от които се нуждаем", казва той пред британското издание.
Публичната подкрепа за въоръжаване на Украйна намалява
Проучване на Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research показва, че 48% от американците подкрепят изпращането на оръжия в Украйна, което е значителен спад от май 2022 г., когато около 60% бяха "за". Двадесет и девет процента в новото проучване заявяват, че са против изпращането на оръжия, докато 22% отговарят, че не го подкрепят или са против.На въпроса за изпращане на държавни средства директно в Украйна американците са разделени поравно, показват данните - 37% казват, че подкрепят изпращането на средства, 38% са против, а 23 процента не могат да вземат позиция.
Подкрепата за изпращане на помощ за Украйна намаля сред републиканците в Камарата на представителите, като някои се колебаят да подпишат повече подобни решения. Говорителят на Долната камара Кевин Маккарти по-рано каза, че мнозинството от Републиканската партия няма да изпрати "празен чек" на Украйна.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.